Correll_Dohlmann

Maren Sofie KristensenAge: 5 years18791885

Name
Maren Sofie Kristensen
Birth July 19, 1879 58 27
Alias
Maren Sophie Christensen

Christening October 10, 1879 (Age 2 months)
Death April 11, 1885 (Age 5 years)
Burial April 17, 1885 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1870Gørlev kirke, Løve herred
6 years
elder brother
3 years
herself
Maren Sofie Kristensen
Birth: July 19, 1879 58 27Rye, Gørlev sogn, Løve herred
Death: April 11, 1885Rye, Gørlev sogn, Løve herred

Shared note
ID 248-1b5c1b: Maren Sofie Kristensen alias Maren Sophie Christensen Født: 19-07-1879 i Rye, Gørlev sogn, Løve herred, Holbæk amt og døbt 10-10-1879 i Gørlev kirke - datter af husmand, tømrer Kristen Pedersen (alias Christen Pedersen) og hustru (ID 248-1b5c1) Axeline Maren Blak (alias Maren Nicoline Axeline Black), på 27 år, af Rye. Kilde: KB-opslag 30, nr. 12. Gørlev sogn, Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150698#150698,24993812 Død 11-04-1885: Maren Sofie Kristensen dør 11-04-1885 i Rye, Gørlev sogn, 5 år gl., og bliver begravet 17-04-1885 på Gørlev sogns kirkegård, Løve herred. Datter af hjulmand Kristen Pedersen i Rye. Kilde: KB-opslag 90, nr. 6. Gørlev sogn, Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150698#150698,24993872 Folketælling: FT-1880: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye By, Et Hus, 153, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D5037: Christen Pedersen, 57, Gift, Husfader. Hjulmager, Gørlev Sogn, Holbæk Amt ID 248-1b5c1: Karen Nikoline Axeline Blak, 28, Gift, Hans Kone, Slagelse ID 248-1b5c1a: Hans Peter Christensen, 3, Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt >> ID 248-1b5c1b: Maren Sophie Christensen, Under 1,Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Mariane Olsen, 14, Ugift, Tjenestepige, Kirke Helsinge Sogn, Holbæk Amt Jens Roskaas Larsen !!, 18, Ugift, Lærling, Gørlev Sogn, Holbæk Amt