Correll_Dohlmann

Eline Johanne Marie RadekopAge: 46 years18651912

Name
Eline Johanne Marie Radekop
Birth October 18, 1865
Alias
Eline Johanne Marie Blach f. Radekop

Christening December 6, 1865 (Age 49 days)
MarriageViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael BlachView this family
October 13, 1883 (Age 17 years)
Birth of a son
#1
Carl Johannes Ludvig Blach
May 6, 1884 (Age 18 years)
Christening of a sonCarl Johannes Ludvig Blach
August 24, 1884 (Age 18 years)
Birth of a daughter
#2
Camilla Johanne Sofie Blach
June 28, 1886 (Age 20 years)
Christening of a daughterCamilla Johanne Sofie Blach
September 26, 1886 (Age 20 years)
Birth of a son
#3
Søren Frederik Blach
December 26, 1888 (Age 23 years)
Christening of a sonSøren Frederik Blach
April 21, 1889 (Age 23 years)
Birth of a son
#4
Johannes Vilhelm Blach
July 12, 1891 (Age 25 years)
Christening of a sonJohannes Vilhelm Blach
October 18, 1891 (Age 26 years)
Birth of a son
#5
Valdemar Mikael Black
February 20, 1894 (Age 28 years)
Christening of a sonValdemar Mikael Black
December 26, 1894 (Age 29 years)
Birth of a son
#6
Ejner Frederik Black
July 27, 1896 (Age 30 years)
Christening of a sonEjner Frederik Black
October 18, 1896 (Age 31 years)
Death of a sonJohannes Vilhelm Blach
September 28, 1897 (Age 31 years)
Burial of a sonJohannes Vilhelm Blach
October 3, 1897 (Age 31 years)
Birth of a son
#7
Gustav Johannes Blach
July 22, 1900 (Age 34 years)
Christening of a sonGustav Johannes Blach
September 30, 1900 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#8
Marie Axelline Blach
December 2, 1902 (Age 37 years)
Christening of a daughterMarie Axelline Blach
February 22, 1903 (Age 37 years)
Birth of a son
#9
Svend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 39 years)
Christening of a sonSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 39 years)
Death January 16, 1912 (Age 46 years)
Burial January 21, 1912 (5 days after death)
Family with Viggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach - View this family
husband
herself
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
son
2 years
daughter
3 years
son
3 years
son
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
son
2 years
son
4 years
son
2 years
daughter
2 years
son

Shared note
Eline Johanne Marie Radekop alias Eline Johanne Marie Blach f. Radekop Født: 18-10-1865 i Døjringe, Munke Bjergby sogn og døbt 06-12-1865 i Munke Bjergby kirke - datter af smed(emester) Søren Radekop og kone Ane Johanne Kristiansen af Døjringe, 22 år gl. Kilde: KB-opslag 97, nr. 19. Munke Bjergby sogn. K.M. År 1865-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153750#153750,25622896 Konfirmeret 05-10-1879:: Eline Johanne Marie Radekop bliver konfirmeret 05-10-1879 i Munke Bjergby kirke. Kilde: Hendes vielse Gift 13-10-1883: Ungkarl Viggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach, arbejdsmand på 27 år, p.t. hos købmand V. Erslev af Sorø (f. 17-12-1855 på Hulby mark, Tårnborg sogn, døbt 18-05-1856 i Korsør, konfirmeret 24-04-1870 i Gørlev) gifter sig 13-10-1883 i Sorø kirke, Alsted herred med pige Eline Johanne Marie Radekop på 17 år til huse hos brudgommens fader bager Blach i Sorø, Ø. Brøndstræde (f. 18-10-1865 i Døjringe, Munke Bjergby sogn, døbt 06-12-1865 og konfirmeret 05-10-1879 i Munke Bjergby kirke. Forlovere: Bager Blach, Brøndstræde, Sorø. Former Rafn hos jernstøber Lunge, Sorø. Kilde: KB-opslag 34, nr. 5. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1873-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156692#156692,26267587 9 børn i ægteskabet. Se nederst i ægtefællens noter. Død 16-01-1912: Eline Johanne Marie Blach f. Radekop dør 16-01-1912 i Sorø landsogn, 46 år gl., og bliver begravet 21-01-1912 på Sorø kirkegård. Gift med arbejdsmand Viggo Blach i Sorø landsogn. Født i Døjringe, datter af smedemester Radekop og hustru. Kilde: KB-opslag 289, nr. 2. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156703#156703,26269599 Folketællinger: FT-1880: Sorø, Alsted, Munke Bjergby, Munke Bjergby sogn, Døiringe By, et Hus, nr. 56, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8383: Søren Radekop, 42, Gift, Husfader, Smed, Pedersborg Sogn, Sorø Amt Ane Sophie Hansen, 43, Gift, hans Hustru, Pedersborg Sogn, Sorø Amt Frederik Christian Radekop, 16, Ugift, deres Børn, Pedersborg Sogn, Sorø Amt >> Eline Johanne Marie Radekop, 14, Ugift, deres Børn, Her i Sognet Jensine Marie Radekop, 8, Ugift, deres Børn, Her i Sognet Ellen Kirstine Julie Radekop, 4, Ugift, deres Børn, Her i Sognet Hansine Sophie Radekop, 1, Ugift, deres Børn, Her i Sognet FT-1901: Sorø, Alsted, Sorø Landdistrikt, Sorø, 14b, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8067: ID 248-1b5c2: Viggo Ferdinand Blach, 18551217, G, Husfader, Telefonarbejder, Gørlev Sogn, Holbæk Amt (læs: født på Hulby mark, Tårnborg sogn, Slagelse herred, Sorø amt) >> Eline Johanne Marie Radicop, 18651018, G, Husmoder, Munke Bjergby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach, 18891226, U, Barn, Sorø (læs: f. 26-12-1888 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2e: Valdemar Michael Blach, 18950220, U, Barn, Sorø (læs: f. 20-02-1894 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Blach, 18970727, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt (læs: f. 27-07-1896 i Sorø landsogn) ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach, 19000722, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt