Correll_Dohlmann

Anna Margrethe Nielsen1867

Name
Anna Margrethe Nielsen
Birth April 13, 1867
Alias
Anna Margrethe Blach f. Nielsen

Hjemmedøbt May 23, 1867 (Age 40 days)
Christening October 13, 1867 (Age 6 months)
MarriageVilhelm Rudolf Alfred BlachView this family
May 27, 1887 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Niels Ludvig Sophus Black
June 14, 1887 (Age 20 years)
Christening of a sonNiels Ludvig Sophus Black
August 21, 1887 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#2
Camilla Christine Adelaide Blach
February 17, 1889 (Age 21 years)
Christening of a daughterCamilla Christine Adelaide Blach
May 5, 1889 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#3
Olga Sophie Marie Black
February 21, 1893 (Age 25 years)
Christening of a daughterOlga Sophie Marie Black
May 14, 1893 (Age 26 years)
Birth of a son
#4
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
July 12, 1898 (Age 31 years)
Christening of a sonHilmer Vilhelm Viggo Blach
August 28, 1898 (Age 31 years)
Marriage of a childNiels Ludvig Sophus BlackAlba Marie MortensenView this family
about 1918 (Age 50 years)

Marriage of a childJens Gustav FylkingOlga Sophie Marie BlackView this family
December 2, 1919 (Age 52 years)
Death of a sonHilmer Vilhelm Viggo Blach
May 21, 1930 (Age 63 years)
Burial of a sonHilmer Vilhelm Viggo Blach
1930 (Age 62 years)
Marriage of a childNiels Ludvig Sophus BlackAstrid Margrethe RasmussenView this family
August 18, 1946 (Age 79 years)
Death

Family with Vilhelm Rudolf Alfred Blach - View this family
husband
herself
Marriage: May 27, 1887Ringsted kirke
1 month
son
20 months
daughter
4 years
daughter
5 years
son
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
Birth: July 12, 1898 33 31Dagmarsgade 71, Ringsted købstad og sogn
Death: May 21, 1930Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA

Shared note
Anna Margrethe Nielsen alias Anna Margrethe Blach f. Nielsen Født: 13-04-1867 i Benløse sogn og hjemmedøbt der 23-05-1867. Fremstillet 13-10-1867 i Benløse kirke. Datter af tømrer Niels Hansen og hustru Ane Kirstine Mortensen i Benløse, 39 år gl. Kilde: KB-opslag 68, nr. 4. Benløse sogn. K.M. År 1855-1883. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148272#148272,24492061 Gift 27-05-1887: Ungkarl, skomagersvend Vilhelm Rudolf Alfred Blach, 23 år gl., Ringsted, gifter sig 27-05-1887 i Ringsted kirke med pigen Ane (Anna) Margrethe Nielsen på 20 år, Ringsted. Forlovere: Tømrer Niels Hansen. Arbejdsmand Jens Rasmussen - begge af Ringsted. Kilde: KB-opslag 53, nr. 8. Ringsted sogn og herred. K.M. År 18.5-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154793#154793,25837715 4 børn i ægteskabet. Se nederst i ægtefællens noter. Folketællinger: FT-1890: Sorø, Ringsted, Ringsted Landsogn, Torped, Ringsted Landsogn, , 102-F8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C9721: ID 248-1b5c5: Alfred Vilhelm Rudolph Blach, 25, Gift, Husfader, Skomagersvend, Rye Sogn, Holbæk Amt >> Anna Margrethe Blach, 23, Gift, Husmoder, Benløse, Sorø Amt ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 2, Ugift, Barn, Ringsted (alias Niels Ludvig Sophus Black) ID 248-1b5c5b: Cirstine Camilla Adelaide Blach, 0, Ugift, Barn, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) FT-1901: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Dagmarsgade 79, -, 39 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7892: ID 248-1b5c5: Vilhelm Rudolf Alfred Blach, 15.08.1864, Gift (i 1887), Husfader, Vægter. Skomager, Store Tingbæk, Holbæk Amt !! (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) >> Anna Margrethe Blach, 12.04.1867, Gift (i 1887), Husmoder, Benløse Sogn, Sorø Amt (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 14.06.1884, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 14-06-1887 i Ringsted) ID 248-1b5c5b: Kamilla Karoline (der står: Kirstine i originalen) Adelajde Blach, 17.02.1889, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) ID 248-1b5c5c: Olga Marie Sophie Blach, 21.02.1893, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt ID 248-1b5c5d: Hilmer Vilhelm Viggo Blach, 14.07.1899, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 12-07-1898 i Ringsted købstad, sogn og herred)