Correll_Dohlmann

Ingeborg AndersenAge: 66 years18901957

Name
Ingeborg Andersen
Birth October 23, 1890
Alias
Ingeborg Blach f. Andersen

Christening November 9, 1890 (Age 17 days)
Birth of a daughter
#1
Edith Radecop Black
February 9, 1909 (Age 18 years)
Christening of a daughterEdith Radecop Black
May 2, 1909 (Age 18 years)
Birth of a son
#2
Robert Radekop Blach
May 21, 1910 (Age 19 years)
Christening of a sonRobert Radekop Blach
July 24, 1910 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#3
Marie Radecop Blach
March 25, 1912 (Age 21 years)
Christening of a daughterMarie Radecop Blach
August 11, 1912 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#4
Christel Radecop Blach
January 1, 1916 (Age 25 years)
Christening of a daughterChristel Radecop Blach
July 30, 1916 (Age 25 years)
Death of a daughterChristel Radecop Blach
May 2, 1917 (Age 26 years)
Burial of a daughterChristel Radecop Blach
May 6, 1917 (Age 26 years)
Birth of a son
#5
Hans Radecop Blach
December 2, 1919 (Age 29 years)
Christening of a sonHans Radecop Blach
June 6, 1920 (Age 29 years)
Death of a husbandCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 59 years)
Burial of a husbandCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 59 years)
Death February 14, 1957 (Age 66 years)
Burial February 19, 1957 (5 days after death)
Family with Carl Johannes Ludvig Blach - View this family
husband
herself
daughter
15 months
son
22 months
daughter
4 years
daughter
Christel Radecop Blach
Birth: January 1, 1916 31 25Ny Knudsvej, Roskilde Domsogn
Death: May 2, 1917Thyrasvej 4, Roskilde Domsogn
son
Private
son

Shared note
Ingeborg Andersen alias Ingeborg Blach f. Andersen Født: 23-10-1890 i Vemmetofte sogn, Præstø amt og døbt 09-11-1890 i Vemmetofte kirke - datter af ugift Karen Marie Andersen og udlagt barnefader: forvalter Nielsen, tidligere på Vemmetofte.. Kilde: KB-opslag 25, nr. 3. Vemmetofte sogn, Præstø amt. K.M. År 1866-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158552#158552,26636239 Gift 11-07-1908: Ungkarl, cykelsmed Carl Johannes Ludvig Blach af Fakse by, sogn og herred (f. 06-05-1884 i Sorø, døbt 24-08-1884 i Sorø kirke, søn af arbejdsmand Viggo Ferdinand Valdemar Jacob Mikael Blach og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop) gifter sig 11-07-1908 i Karise kirke, Præstø amt med pige Ingeborg Andersen, Karise by og sogn, Fakse herred (f. 23-10-1890 i Vemmetofte sogn, døbt 09-11-1890 i Vemmetofte kirke, datter af ugift Karen Marie Andersen, tidl. i Vemmetofte. Stedforældre: Billedhugger Peter Petersen og hustru Kristiane Frederiksen i Karise). Forlovere: Husmand Kristian Nielsen, Taagerup. Skræddermester Hans Kristiansen, Karise. Kilde: KB-opslag 200, nr. 5, side 259. Karise sogn. K.M. År 1902-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152436#152436,25375665 Død 14-02-1957: Ingeborg Blach f. Andersen dør 14-02-1957 i Roskilde Amts og Bys sygehus, Roskilde domsogn, 66 år gl., og bliver begravet 19-02-1957 på Roskilde østre kirkegård. Enke efter mekaniker Carl Johannes Ludvig Blach (der døde i Roskilde 27. aug. 1950), af Vestergade 6E, Roskilde, født 23-10-1890 i Vemmetofte, datter af Karen Marie Andersen. Kilde: KB-opslag 174, nr. 18. Roskilde domsogn. K.M. År 1957-1958. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154997#154997,25881291 Parret får 6 børn - hvor 1 dør som ung: Se under ægtefællens noter. Folketælling: FT-1925 - 5. nov.: Bredgade 15, matr. 185, Roskilde Købstad: ID 248-1b5c2a: Blach, Carl Johannes, f. 06-05-1884 på Ø. Brøndstræde 89, Sorø sogn, gift, husfar, mekaniker >> Blach, Ingeborg, f. 23-10-1890 i Vemmetofte sogn, gift, husmor ID 248-1b5c2a1: Blach, Edith Radecop, f. 09-02-1909 i Fakse sogn, ugift, barn, syelev ID 248-1b5c2a2: Blach, Robert Radecop, f. 21-05-1910 i Fakse sogn, ugift, barn, mellemskoleelev ID 248-1b5c2a3: Blach, Marie Radecop, f. 25-03-1912 i Roskilde Domsogn, ugift, barn, mellemskoleelev ID 248-1b5c2a5: Blach, Erik Radecop, f. 11-03-1918 i Roskilde Domsogn, ugift, barn kommuneskoveelev ID 248-1b5c2a6: Blach, Hans Radecop, f. 02-12-1919 i Roskilde Domsogn, ugift, barn Kilde: FT-opslag 24 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94717#94717,15664481