Correll_Dohlmann

Juliane Emilie PoulsenAge: 72 years18461919

Name
Juliane Emilie Poulsen
Birth March 20, 1846
Alias
Juliane Emilie Nielsen f. Poulsen eller Hansen

MarriageRudolf Elvinius NielsenView this family
February 14, 1869 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Andrea Nicoline Nielsen
June 7, 1874 (Age 28 years)
Christening of a daughterAndrea Nicoline Nielsen
June 16, 1874 (Age 28 years)
Adoption of a daughterAndrea Nicoline Nielsen
October 13, 1883 (Age 37 years)
Marriage of a childHr_HansenAndrea Nicoline NielsenView this family
before 1898 (Age 51 years)

Marriage of a childVilhelm Louis FranklinAndrea Nicoline NielsenView this family
about 1903 (Age 56 years)

Death of a husbandRudolf Elvinius Nielsen
January 29, 1908 (Age 61 years)
Burial of a husbandRudolf Elvinius Nielsen
February 2, 1908 (Age 61 years)
Marriage of a childLudvig PuggaardAndrea Nicoline NielsenView this family
after February 1, 1911 (Age 64 years)

Death March 12, 1919 (Age 72 years)
Burial March 16, 1919 (4 days after death)
Christening March 25, 1946 (27 years after death)
Family with Rudolf Elvinius Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 14, 1869Helligåndskirken, Kbh.
5 years
daughter

Shared note
Juliane Emilie Poulsen alias Juliane Emilie Nielsen f. Poulsen eller Hansen Født: 20-03-1846 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 25-03-1946 samme sted. Kilde: KB-opslag 119, side 119. Barn nr. 155. Mor nr. 155. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1843-1859. KB_075_4_015_K05-24-A. Gift 14-02-1869: Ungkarl, typograf Rudolf Elvinius Nielsen på 24 år, f. 09-12-1844, boende St. Kongensgade 57, gifter sig 14-02-1869 i Helligåndskirken, Kbh. med Juliane Emilie Poulsen på 22 år, f. 20-03-1846, boende Snaregade 6, Kbh. Forlovere: Skræddermester J. Nielsen (brudgommens far, Jørgen Nielsen), Victoriagade 18, Frbg. og Lauritz Jacobsen, Snaregade 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 228, nr. 13, side 229. Helligånd. År 1858-1873. KB_006_2_018_K08-24-A. Død 12-03-1919: Juliane Emilie Nielsen dør 12-03-1919 på Balders hospital, Kbh., 72 år gl. og begravet 16-03-1919 på Frederiksberg Ass. kirkegård. Kilde: KB-opslag 209, side 205. Frederiksberg. År 1916-1920. KB_1892_064_3_120_0205a-DK. Juliane Emilie Nielsen, enke Født: 20-03-1846 i København Død: 12-03-1919. Adresse ved død: Lille Istedgade 4, st., Kbh. Skt. Matthæus sogn. Ingen ægtefælle registreret. Kilde: Landsarkivets løbenr.: N 4034 Adoptivdatter: Andrea Nicoline Nielsen - oprindelig døbt Andrea Nicoline Hegelund - adopteret 13-10-1883 af typograf Rudolf Elvinius Nielsen og hustru Juliane Emilie Nielsen f. Poulsen. ------------------ Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Vester Kvarter, Raadhusets Rode, Lavendelstræde 16, 2. sal, Matr. nr. 88, Fam.nr. 1. Lb.nr. 26, 27 og 28. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4384: Rudolph Elvinius Nielsen, 35, Gift, Husfader, Typograf, f. i Kjøbenhavn Juliane Emilie Poulsen, 33, Gift, hans Kone, f. i Kjøbenhavn Andrea Nicoline Nielsen, 5 år, Ugift, deres Datter, f. i Kjøbenhavn Rudolph Elvinius Nielsen og Juliane Emilie Nielsen f. Poulsen: deres ægteskab er indgået 1869. Kilde: FT-opslag 70. Lavendelstræde 16, Matr. 88. FT1880_10126_00734. I FT-1885: Familien Rudolf Elvinius Nielsen bor Blaagaardsgade (Lige numre), No. 36, Matrikel 36S1B1, Stuen, 1, København (Staden). Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C5858: Rudolf Elvinius Nielsen, 40, Gift, Husfader, Typograf, f. 09-12-1844 i Kjøbenhavn Juliane Emilie Nielsen, 38, Gift, Husmoder - alias Juliane Emilie Nielsen f. Poulsen, f. 20-03-1846 i København Andrea Nikoline Nielsen, 10, Ugift, Barn, f. 1875 i Kjøbenhavn Mathilde Rüttgers, 23, Ugift, Logerende, Beskjæftigelse i en Klariatforretning, f. i Randers FT-1901: Ravnsborggade 2, 4. sal, Kbh. Rudolph Nielsen, f. 09-12-1844, gift, typograf, husfar, indgået ægteskab i 1869. Emilie Nielsen, f. 20-03-1846, gift, hans kone, husmor Kilde: FT-1901, FT-opslag 87, Ravnsborggade 2, 4. sal, Kbh. FT1901_0024_01290. FT-1906: Ravnsborggade 2, 4. sal, Kbh. Rudolph Nielsen, f. 09-12-1844, gift, typograf, husfar, indgået ægteskab i 1869. Emilie Nielsen, f. 20-03-1846, gift, hans kone, husmor Kilde: FT-1906, FT-opslag 84, Ravnsborggade 2, 4. sal, Kbh. FT1906_0034_00495. FT-1911: Typografernes stiftelse, Lille Istedgade 4, 3. sal, Kbh.: Juliane Emilie Nielsen, enke, f. 20-03-1846 i Kbh., lever af alderdomsunderstøttelse, fribolig Kilde: FT-1911, FT-opslag 34, Lille Istedgade 4, 3. sal, Kbh. FT1911_0024_00617. FT-1916: Typografernes stiftelse, Lille Istedgade 4, 3. sal, Kbh.: Juliane Emilie Nielsen, enke, f. 20-03-1846 i Kbh., lever af alderdomsunderstøttelse, fribolig Kilde: FT-1916, FT-opslag 14, Lille Istedgade 4, 3. sal, Kbh. FT1916_08036_01687.