Correll_Dohlmann

Søren Frederik BlachAge: 70 years18881959

Name
Søren Frederik Blach
Birth December 26, 1888 33 23
Alias
Frederik Søren Blach

Christening April 21, 1889 (Age 3 months)
Birth of a brotherJohannes Vilhelm Blach
July 12, 1891 (Age 2 years)
Occupation
Arbejdsmand i Sorø

Christening of a brotherJohannes Vilhelm Blach
October 18, 1891 (Age 2 years)
Birth of a brotherValdemar Mikael Black
February 20, 1894 (Age 5 years)
Christening of a brotherValdemar Mikael Black
December 26, 1894 (Age 6 years)
Birth of a brotherEjner Frederik Black
July 27, 1896 (Age 7 years)
Christening of a brotherEjner Frederik Black
October 18, 1896 (Age 7 years)
Death of a paternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 8 years)
Death of a brotherJohannes Vilhelm Blach
September 28, 1897 (Age 8 years)
Burial of a brotherJohannes Vilhelm Blach
October 3, 1897 (Age 8 years)
Birth of a brotherGustav Johannes Blach
July 22, 1900 (Age 11 years)
Christening of a brotherGustav Johannes Blach
September 30, 1900 (Age 11 years)
Birth of a sisterMarie Axelline Blach
December 2, 1902 (Age 13 years)
Christening of a sisterMarie Axelline Blach
February 22, 1903 (Age 14 years)
Birth of a brotherSvend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 16 years)
Christening of a brotherSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 16 years)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 23 years)
MarriageMaren Jensine JensenView this family
July 2, 1912 (Age 23 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 54 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 61 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 61 years)
Death October 12, 1959 (Age 70 years)
Burial October 15, 1959 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
himself
3 years
younger brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
younger brother
2 years
younger brother
4 years
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Family with Maren Jensine Jensen - View this family
himself
wife
Maren Jensine Jensen
Birth: November 28, 1890Munke Bjergby by og sogn
Death: April 25, 1961Centralsygehuset i Slagelse købstad, Slagelse Sankt Peders bysogn
Marriage: July 2, 1912Munke Bjergby kirke

Shared note
ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach alias Frederik Søren Blach Født: 26-12-1888 i Sorø sogn og døbt 21-04-1889 i Sorø kirke - søn af (ID 248-1b5c2) Viggo Ferdinand Valdemar Jakob Michael Blach, arbejdsmand hos købmand Erslev i Sorø, og hustru Eline Johanne Marie Radekop på 23 år (f. 18-10-1865), bopæl: Baggade 55, Sorø. Faddere: Barnets mor. Skomagersvend Vilhelm Blach og hustru, Ringsted (barnets farbror og tante). Forvalter Jens Rasmussen, Ringsted og smedemester Radekop, Sorø. Kilde: KB-opslag 24, nr. 26. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1885-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156690#156690,26267440 Konfirmeret 05-04-1903: Frederik Søren Blach bliver konfirmeret 05-04-1903 i Sorø kirke. Kilde: KB-opslag 58, nr. 35. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156697#156697,26268506 Erhverv: Arbejdsmand i Sorø Gift 02-07-1912: Søren Frederik Blach, ungkarl, p.t. Ødemarkgaard (f. 26-12-1888 i Sorø, søn af arbejdsmand Viggo Blach og hustru Eline f. Radekop) gifter sig 02-07-1912 i Munke Bjergby kirke med Maren Jensine Jensen, pige i Døjringe (f. 28-11-1890 i Munke Bjergby, datter af husmand Anders Jensen og hustru Maren Sofie Jensen, Munke Bjergby). Kilde: KB-opslag 270, nr. 7. Munke Bjergby sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153758#153758,25624138 Død 12-10-1959: Søren Frederik Blach dør 12-10-1959, 70 år gl., på Sygehuset, Slagelse Sankt Mikkels bysogn, og bliver begravet 15-10-1959 på Slagelse Sankt Mikkels kirkegård. Fhv. arbejdsmand af Slagelse, De Gamles Hjem, Sorøvej 4. Gift med Maren Jensine Jensen. Sidste fælles bopæl: Vedbynørre. Født 26-12-1888 i Sorø. Søn af arbejdsmand Viggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach og hustru Eline Johanne Marie Radekop. Kilde: KB-opslag 77, nr. 64. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1957-1964. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156354#156354,26201474 Folketælling: FT-1901: Sorø, Alsted, Sorø Landdistrikt, Sorø, 14b, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8067: ID 248-1b5c2: Viggo Ferdinand Blach, 18551217, G, Husfader, Telefonarbejder, Gørlev Sogn, Holbæk Amt (læs: født på Hulby mark, Tårnborg sogn, Slagelse herred, Sorø amt) Eline Johanne Marie Radicop, 18651018, G, Husmoder, Munke Bjergby Sogn, Sorø Amt >> ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach, 18891226, U, Barn, Sorø (læs: f. 26-12-1888 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2e: Valdemar Michael Blach, 18950220, U, Barn, Sorø (læs: f. 20-02-1894 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Blach, 18970727, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt (læs: f. 27-07-1896 i Sorø landsogn) ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach, 19000722, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt Parret får sammen 10 børn: Svend Johanne Karen Poul Grethe Erik Gerda Robert Viggo Villy Kilde - læs selv mere på: http://www.blach.minisite.dk/