Correll_Dohlmann

Maren Jensine JensenAge: 70 years18901961

Name
Maren Jensine Jensen
Birth November 28, 1890
Alias
Maren Jensine Blach f. Jensen

Christening January 25, 1891 (Age 58 days)
MarriageSøren Frederik BlachView this family
July 2, 1912 (Age 21 years)
Death of a husbandSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 68 years)
Burial of a husbandSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 68 years)
Death April 25, 1961 (Age 70 years)
Burial April 29, 1961 (4 days after death)
Family with Søren Frederik Blach - View this family
husband
herself
Maren Jensine Jensen
Birth: November 28, 1890Munke Bjergby by og sogn
Death: April 25, 1961Centralsygehuset i Slagelse købstad, Slagelse Sankt Peders bysogn
Marriage: July 2, 1912Munke Bjergby kirke

Shared note
Maren Jensine Jensen alias Maren Jensine Blach f. Jensen Født: 28-11-1890 i Munke Bjergby sogn og døbt 25-01-1891 i Munke Bjergby kirke - datter af husmand Anders Jensen og hustru Maren Sofie Jensen på 27 år, Munke Bjergby. Moderen indledt på dåbsdagen. (Forældrene viet 02-07-1887). Kilde: KB-opslag 192, nr. 14. Munke Bjergby sogn. K.M. År 1865-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153750#153750,25622991 Gift 02-07-1912: Søren Frederik Blach, ungkarl, p.t. Ødemarkgaard (f. 26-12-1888 i Sorø, søn af arbejdsmand Viggo Blach og hustru Eline f. Radekop) gifter sig 02-07-1912 i Munke Bjergby kirke med Maren Jensine Jensen, pige i Døjringe (f. 28-11-1890 i Munke Bjergby, datter af husmand Anders Jensen og hustru Maren Sofie Jensen, Munke Bjergby). Kilde: KB-opslag 270, nr. 7. Munke Bjergby sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153758#153758,25624138 Død 25-04-1961: Maren Jensine Blach f. Jensen dør 25-04-1961, 70 år gl., på Centralsygehuset i Slagelse købstad, med. afd. Slagelse købstads Sct. Peders bysogn, Slagelse herred, Sorø amt og bliver begravet 29-04-1961 på Pedersborg sogns kirkegård, Alsted herred. Født 28-11-1890 i Munke Bjergby by og sogn, Alsted herred, Sorø amt. Datter af husmand Anders Jensen og hustru Maren Sophie f. Jensen. Enke efter arbejdsmand Søren Frederik Blach. Sidste fælles bopæl: Slaglille sogn. Bopæl ved død: Alderdomshjemmet, Slaglille sogn, Alsted herred, Sorø amt. Kilde: Pedersborg sogn. Alsted herred. K.M. År 1953-1961. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154532#154532,25773610 Parret får sammen 10 børn: Svend Johanne Karen Poul Grethe Erik Gerda Robert Viggo Villy Kilde - læs selv mere på: http://www.blach.minisite.dk/