Correll_Dohlmann

Valdemar Mikael Black1894

Name
Valdemar Mikael Black
Birth February 20, 1894 38 28
Alias
Valdemar Mikael Blach, Valdemar Michael Blach og Valde

Occupation
Ansat ved landbruget

Hjemmedøbt March 28, 1894 (Age 36 days)
Christening December 26, 1894 (Age 10 months)
Birth of a brotherEjner Frederik Black
July 27, 1896 (Age 2 years)
Christening of a brotherEjner Frederik Black
October 18, 1896 (Age 2 years)
Death of a paternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 3 years)
Death of a brotherJohannes Vilhelm Blach
September 28, 1897 (Age 3 years)
Burial of a brotherJohannes Vilhelm Blach
October 3, 1897 (Age 3 years)
Birth of a brotherGustav Johannes Blach
July 22, 1900 (Age 6 years)
Christening of a brotherGustav Johannes Blach
September 30, 1900 (Age 6 years)
Birth of a sisterMarie Axelline Blach
December 2, 1902 (Age 8 years)
Christening of a sisterMarie Axelline Blach
February 22, 1903 (Age 9 years)
Birth of a brotherSvend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 11 years)
Christening of a brotherSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 11 years)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 17 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 49 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 56 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 56 years)
Death of a brotherSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 65 years)
Burial of a brotherSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 65 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
himself
2 years
younger brother
4 years
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother

Shared note
ID 248-1b5c2e: Valdemar Mikael Black alias Valdemar Mikael Blach, Valdemar Michael Blach og Valde Født: 20-02-1894 på Saxovej 148, Sorø købstad, Sorø sogn og hjemmedøbt der 28-03-1894. Fremstillet 26-12-1894 i Sorø kirke. Søn af (ID 248-1b5c2) Viggo Ferdinand Valdemar Jakob Michael Black, arbejdsmand, og hustru Eline Johanne Marie f. Radekop på 28 år. Faddere: Barnets forældre samt skomager Vilhelm Blach og hustru Anna fra Ringsted (barnets farbror og tante). Arbejdsmand Jens Nielsen af Sorø. Kilde: KB-opslag 19, nr. 6. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156694#156694,26267716 Konfirmeret 12-04-1908: Valdemar Mikael Blach bliver konfirmeret 12-04-1908 i Sorø kirke. Søn af arbejdsmand Viggo Ferdinand Blach og hustru Johanne Eline Marie Radecop (læs: Radekop) af Sorø landsogn. Kilde: KB-opslag 87, nr. 37. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156697#156697,26268534 Erhverv: Ansat ved landbruget Folketælling: FT-1901: Sorø, Alsted, Sorø Landdistrikt, Sorø, 14b, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8067: ID 248-1b5c2: Viggo Ferdinand Blach, 18551217, G, Husfader, Telefonarbejder, Gørlev Sogn, Holbæk Amt (læs: født på Hulby mark, Tårnborg sogn, Slagelse herred, Sorø amt) Eline Johanne Marie Radicop, 18651018, G, Husmoder, Munke Bjergby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach, 18891226, U, Barn, Sorø (læs: f. 26-12-1888 i Sorø sogn) >> ID 248-1b5c2e: Valdemar Michael Blach, 18950220, U, Barn, Sorø (læs: f. 20-02-1894 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Blach, 18970727, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt (læs: f. 27-07-1896 i Sorø landsogn) ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach, 19000722, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt