Correll_Dohlmann

Ejner Frederik Black1896

Name
Ejner Frederik Black
Birth July 27, 1896 40 30
Alias
Einar Frederik Blach, Ejnar Frederik Blach og Ejnar Blach

Christening October 18, 1896 (Age 2 months)
Death of a paternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 7 months)
Death of a brotherJohannes Vilhelm Blach
September 28, 1897 (Age 14 months)
Burial of a brotherJohannes Vilhelm Blach
October 3, 1897 (Age 14 months)
Birth of a brotherGustav Johannes Blach
July 22, 1900 (Age 3 years)
Occupation
Malermester i Sorø landsogn

Christening of a brotherGustav Johannes Blach
September 30, 1900 (Age 4 years)
Birth of a sisterMarie Axelline Blach
December 2, 1902 (Age 6 years)
Christening of a sisterMarie Axelline Blach
February 22, 1903 (Age 6 years)
Birth of a brotherSvend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 8 years)
Christening of a brotherSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 9 years)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 15 years)
MarriageMaud Katy Olivia FrederiksenView this family
November 14, 1919 (Age 23 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 47 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 54 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 54 years)
Death of a brotherSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 63 years)
Burial of a brotherSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 63 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
elder brother
2 years
himself
4 years
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Family with Maud Katy Olivia Frederiksen - View this family
himself
wife
Marriage: November 14, 1919Sorø kirke

Shared note
ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Black alias Einar Frederik Blach, Ejnar Frederik Blach og Ejnar Blach Født: 27-07-1896 på Ringstedvejen, Sorø landsogn, Sorø amt og døbt 18-10-1896 i Sorø kirke - søn af (ID 248-1b5c2) Viggo Valdemar Thorvald Ferdinand Mikael Jacob Black, arbejdsmand, og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop (Radekop), 30 år gl. Kilde: KB-opslag 37, nr. 15. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156694#156694,26267734 Konfirmeret 09-04-1911: Einar Frederik Blach bliver konfirmeret 09-04-1911 i Sorø kirke. Søn af arbejdsmand Viggo Blach og hustru Eline Marie f. Radecop (læs: Radekop). Kilde: KB-opslag 165, nr. 42. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156697#156697,26268612 Erhverv: Malermester i Sorø landsogn Gift 14-11-1919: Maler Ejner Frederik Black, ungkarl, 23 år, boende i Sorø Saxogade 11 (f. 27-07-1896 i Sorø landsogn, døbt 18-10-1896 i Sorø kirke, søn af arbejdsmand Viggo Blach og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop (læs: Radekop) gifter sig 14-11-1919 i Sorø kirke med Maud Katy Olivia Frederiksen, pige, 19 år, opholdende sig på Sorø Mejeri (f. 22-04-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh., døbt 13-09-1902 i Sankt Pauls kirke, Kbh., datter af billedskærer Frederiksen og hustru Thora Jørgensen). Forlovere: Viggo Blach, vejmand i Sorø (brudgommens fader) samt Peter Jørgensen, fhv. parcellist, Sorø landsogn (brudens plejefader). Kilde: KB-opslag 9, nr. 23. Sorø sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156701#156701,26269136 Folketælling: FT-1901: Sorø, Alsted, Sorø Landdistrikt, Sorø, 14b, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8067: ID 248-1b5c2: Viggo Ferdinand Blach, 18551217, G, Husfader, Telefonarbejder, Gørlev Sogn, Holbæk Amt (læs: født på Hulby mark, Tårnborg sogn, Slagelse herred, Sorø amt) Eline Johanne Marie Radicop, 18651018, G, Husmoder, Munke Bjergby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach, 18891226, U, Barn, Sorø (læs: f. 26-12-1888 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2e: Valdemar Michael Blach, 18950220, U, Barn, Sorø (læs: f. 20-02-1894 i Sorø sogn) >> ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Blach, 18970727, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt (læs: f. 27-07-1896 i Sorø landsogn) ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach, 19000722, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt