Correll_Dohlmann

Maud Katy Olivia Frederiksen1900

Name
Maud Katy Olivia Frederiksen
Birth April 22, 1900
Alias
Maud Katy Olivia Black f. Frederiksen

Christening September 13, 1902 (Age 2 years)
MarriageEjner Frederik BlackView this family
November 14, 1919 (Age 19 years)
Death

Family with Ejner Frederik Black - View this family
husband
herself
Marriage: November 14, 1919Sorø kirke

Shared note
Maud Katy Olivia Frederiksen alias Maud Katy Olivia Black f. Frederiksen Født: 22-04-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh. og døbt 13-09-1902 i Sankt Pauls kirke, Kbh. - datter af billedskærer Frederiksen og hustru Thora Jørgensen. Kilde: Hendes vielse Gift 14-11-1919: Maler Ejner Frederik Black, ungkarl, 23 år, boende i Sorø Saxogade 11 (f. 27-07-1896 i Sorø landsogn, døbt 18-10-1896 i Sorø kirke, søn af arbejdsmand Viggo Blach og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop (læs: Radekop) gifter sig 14-11-1919 i Sorø kirke med Maud Katy Olivia Frederiksen, pige, 19 år, opholdende sig på Sorø Mejeri (f. 22-04-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh., døbt 13-09-1902 i Sankt Pauls kirke, Kbh., datter af billedskærer Frederiksen og hustru Thora Jørgensen). Forlovere: Viggo Blach, vejmand i Sorø (brudgommens fader) samt Peter Jørgensen, fhv. parcellist, Sorø landsogn (brudens plejefader). Kilde: KB-opslag 9, nr. 23. Sorø sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156701#156701,26269136