Correll_Dohlmann

Gustav Johannes Blach1900

Name
Gustav Johannes Blach
Birth July 22, 1900 44 34
Alias
Gustav Johannes Black

Christening September 30, 1900 (Age 2 months)
Birth of a sisterMarie Axelline Blach
December 2, 1902 (Age 2 years)
Christening of a sisterMarie Axelline Blach
February 22, 1903 (Age 2 years)
Birth of a brotherSvend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 4 years)
Christening of a brotherSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 5 years)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 11 years)
MarriageMartha Caroline ThomsenView this family
February 18, 1923 (Age 22 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 43 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 50 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 50 years)
Death of a brotherSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 59 years)
Burial of a brotherSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 59 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
elder brother
2 years
elder brother
4 years
himself
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Family with Martha Caroline Thomsen - View this family
himself
wife
Marriage: February 18, 1923Sorø kirke

Shared note
ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach alias Gustav Johannes Black Født: 22-07-1900 på Ringstedvejen, Sorø landsogn, Sorø amt og døbt 30-09-1900 i Sorø kirke - søn af (ID 248-1b5c2) Viggo Valdemar Ferdinand Thorvald Jakob Mikael Blach/Black, arbejdsmand, og hustru Eline Johanne (Marie) f. Radekop, 34 år gl. Anmærkning: Hovedbog: Black. Faddere: Akseline Petersen, Rye (barnets faster: alias Maren Nicoline Axeline Petersen f. Black). Marie Christensen, Sorø. Ølhandler Christensen, Sorø. Vilhelm Blach, Ringsted (barnets farbror). Samt faderen. Kilde: KB-opslag 63, nr. 23. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156694#156694,26267760 Konfirmeret 04-10-1914: Gustav Johannes Blach bliver konfirmeret 04-10-1914 i Sorø kirke. Søn af arbejdsmand Viggo Ferdinand Blach og hustru Eline Johanne Radecop (læs: Radekop). Kilde: KB-opslag 11, nr. 2. Sorø sogn. K.M. År 1913-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156698#156698,26268635 Gift 18-02-1923: Ungkarl Gustav Johannes Blach, snedkersvend af Sorø (f. 22-07-1900 i Sorø landsogn, søn af vejmand Viggo Valdemar Ferdinand Thorvald Jacob Michael Blach og afdøde hustru Eline Johanne f. Radecop (læs: Radekop), af Sorø) gifter sig 18-02-1923 i Sorø kirke med pige Martha Caroline Thomsen, husassistent af Sorø, f. 04-08-1897 i Østerkjær, Ellitshøj sogn, datter af husmand Ludvig Thomsen og hustru Martha Karoline Andersen af Ellitshøj. Forlovere: V. Blach, vejmand, Sorø (brudgommens far) og E. F. Blach, malersvend, Sorø landsogn (brudgommens bror). Kilde: KB-opslag 36, nr. 3. Sorø sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156701#156701,26269163 Folketælling: FT-1901: Sorø, Alsted, Sorø Landdistrikt, Sorø, 14b, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8067: ID 248-1b5c2: Viggo Ferdinand Blach, 18551217, G, Husfader, Telefonarbejder, Gørlev Sogn, Holbæk Amt (læs: født på Hulby mark, Tårnborg sogn, Slagelse herred, Sorø amt) Eline Johanne Marie Radicop, 18651018, G, Husmoder, Munke Bjergby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5c2c: Søren Frederik Blach, 18891226, U, Barn, Sorø (læs: f. 26-12-1888 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2e: Valdemar Michael Blach, 18950220, U, Barn, Sorø (læs: f. 20-02-1894 i Sorø sogn) ID 248-1b5c2f: Ejner Frederik Blach, 18970727, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt (læs: f. 27-07-1896 i Sorø landsogn) >> ID 248-1b5c2g: Gustav Johannes Blach, 19000722, U, Barn, Sorø Landsogn, Sorø Amt