Correll_Dohlmann

Martha Caroline Thomsen1897

Name
Martha Caroline Thomsen
Birth August 4, 1897
Alias
Martha Caroline Blach f. Thomsen

MarriageGustav Johannes BlachView this family
February 18, 1923 (Age 25 years)
Death

Family with Gustav Johannes Blach - View this family
husband
herself
Marriage: February 18, 1923Sorø kirke

Shared note
Martha Caroline Thomsen alias Martha Caroline Blach f. Thomsen Født: 04-08-1897 i Østerkjær, Ellitshøj sogn - datter af husmand Ludvig Thomsen og hustru Martha Karoline Andersen af Ellitshøj. Kilde: Hendes vielse Erhverv: Husassistent af Sorø Gift 18-02-1923: Ungkarl Gustav Johannes Blach, snedkersvend af Sorø (f. 22-07-1900 i Sorø landsogn, søn af vejmand Viggo Valdemar Ferdinand Thorvald Jacob Michael Blach og afdøde hustru Eline Johanne f. Radecop (læs: Radekop), af Sorø) gifter sig 18-02-1923 i Sorø kirke med pige Martha Caroline Thomsen, husassistent af Sorø, f. 04-08-1897 i Østerkjær, Ellitshøj sogn, datter af husmand Ludvig Thomsen og hustru Martha Karoline Andersen af Ellitshøj. Forlovere: V. Blach, vejmand, Sorø (brudgommens far) og E. F. Blach, malersvend, Sorø landsogn (brudgommens bror). Kilde: KB-opslag 36, nr. 3. Sorø sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156701#156701,26269163