Correll_Dohlmann

Marie Axelline Blach1902

Name
Marie Axelline Blach
Birth December 2, 1902 46 37
Alias
Marie Axelline Black og Marie Axeline Blach

Christening February 22, 1903 (Age 2 months)
Birth of a brotherSvend Viggo Blach
March 18, 1905 (Age 2 years)
Christening of a brotherSvend Viggo Blach
August 27, 1905 (Age 2 years)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 9 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 41 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 47 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 47 years)
Death of a brotherSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 56 years)
Burial of a brotherSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 56 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
elder brother
2 years
elder brother
4 years
elder brother
2 years
herself
2 years
younger brother

Shared note
ID 248-1b5c2h: Marie Axelline Blach alias Marie Axelline Black og Marie Axeline Blach Født: 02-12-1902 i Apothekerhuset, Sorø Landsogn og døbt 22-02-1903 i Sorø kirke - datter af (ID 248-1b5c2) Viggo Valdemar Ferdinand Thorvald Jakob Michael Blach/Black, arbejdsmand, og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop (læs: Radekop), 37 år gl. Anmærkning: Hovedbog: Black. Kilde: KB-opslag 229, nr. 38. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156694#156694,26267926 Konfirmeret 01-04-1917: Marie Axeline Blach bliver konfirmeret 01-04-1917 i Sorø kirke. Datter af arbejder Viggo Valdemar Blach og hustru Oline Radekop (læs: Eline Marie Radekop). Kilde: KB-opslag 97, nr. 22. Sorø sogn. K.M. År 1913-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156698#156698,26268721 Marie Axelline Blach bor i dec. 1943 (ved sin fars død) på Fredensvej 9, Sorø landdistrikt, Alsted herred, Sorø amt.