Correll_Dohlmann

Svend Viggo Blach1905

Name
Svend Viggo Blach
Birth March 18, 1905 49 39
Alias
Svend Viggo Black

Occupation
Ansat ved landbruget

Hjemmedøbt May 31, 1905 (Age 2 months)
Christening August 27, 1905 (Age 5 months)
Death of a motherEline Johanne Marie Radekop
January 16, 1912 (Age 6 years)
Death of a fatherViggo Ferdinand Valdemar Jacob Michael Blach
December 15, 1943 (Age 38 years)
Death of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
August 27, 1950 (Age 45 years)
Burial of a brotherCarl Johannes Ludvig Blach
September 2, 1950 (Age 45 years)
Death of a brotherSøren Frederik Blach
October 12, 1959 (Age 54 years)
Burial of a brotherSøren Frederik Blach
October 15, 1959 (Age 54 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1883Sorø kirke
7 months
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
Johannes Vilhelm Blach
Birth: July 12, 1891 35 25Søgade 51, Sorø sogn
Death: September 28, 1897Ringstedvejen, Sorø landsogn
3 years
elder brother
2 years
elder brother
4 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
himself
Family with Klara Nielsen - View this family
himself
wife
son
Private
daughter
Private

Shared note
ID 248-1b5c2i: Svend Viggo Blach alias Svend Viggo Black Født: 18-03-1905 på Slagelsevejen, Sorø landsogn og hjemmedøbt der 31-05-1905. Fremstillet 27-08-1905 i Sorø kirke. Søn af (ID 248-1b5c2) Viggo Valdemar Thorvald Ferdinand Jakob Mikael Blach/Black, arbejdsmand, og hustru Eline Johanne Marie f. Radecop (læs: Radekop), 39 år gl. Anmærkning: Hovedbog: Black. Kilde: KB-opslag 103, nr. 7. Sorø sogn. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156694#156694,26267800 Konfirmeret 13-04-1919: Svend Viggo Blach bliver konfirmeret 13-04-1919 i Sorø kirke. Søn af arbejder Viggo Valdemar Blach og hustru Eline Marie Radecop (læs: Radekop). Kilde: KB-opslag 37, nr. 53, Sorø sogn. K.M. År 1913-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156698#156698,26268661 Erhverv: Ansat ved landbruget. Siden banearbejder Gift 26-11-1928: Ungkarl, banearbejder Svend Viggo Blach af Saxogade 94, Kbh. V (fø 18-03-1905 i Sorø landdistrikt, søn af vejmand Viggo Valdemar Thorvald Ferdinand Jakob Mikael Blach, og nu afdøde hustru Eline Johanne Marie f. Radekop, Sorø) gifter sig den 26-11-1928 i Kirke Sonnerup kirke med pige, husassistent Klara Nielsen af Englerup, Sonnerup sogn (født 22-01-1909 i Tirsbæk, Engum sogn, Hatting herred, datter af arbejdsmand Anders Guldbrandt Nielsen og hustru Else Marie f. Petersen, Englerup. Vidner: Brudens far samt tjenestekarl Carl Magnus Nielsen hos Dinea Dinesen, i Bonderød. Kilde: KB-opslag 141, nr. 5. Kirke Sonnerup sogn. K.M. År 1909-1932. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152733#152733,25431008 Folketælling: FT-1930 - 5. nov.: Skjulhøj Alle 3, 2. sal, Vanløse: >> ID 248-1b5c2i: Svend Viggo Blach, f. 18-03-1905 i Sorø, gift i 1928, husfar, 2 børn i ægteskabet Clara Blach, f. 22-01-1909 i Thirsbæk, (Engum sogn) gift i 1928, husmor, 2 børn i ægteskabet ID 248-1b5c2i1: Svend Helge Radekop Blach, f. 25-12-1928 på Frederiksberg, barn ID 248-1b5c2i2: Else Elise Radekop Blach, f. 21-07-1930 (læs: København og døbt i Vanløse kirke) Kilde: FT-opslag 5 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110755#110755,17099733