Correll_Dohlmann

Alba Marie MortensenAge: 54 years18901945

Name
Alba Marie Mortensen
Birth July 21, 1890
Alias
Alba Marie Black f. Mortensen

Christening August 31, 1890 (Age 41 days)
MarriageNiels Ludvig Sophus BlackView this family
about 1918 (Age 27 years)

Death July 1, 1945 (Age 54 years)
Burial July 5, 1945 (4 days after death)
Family with Niels Ludvig Sophus Black - View this family
husband
herself
Marriage: about 1918
Niels Ludvig Sophus Black + Astrid Margrethe Rasmussen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 18, 1946Langesø Skovkapel, Vigerslev sogn, Skovby herred

Shared note
Alba Marie Mortensen alias Alba Marie Black f. Mortensen Født: 21-07-1890 i Odense Sankt Knuds sogn og døbt 31-08-1890 i Odense Sankt Knuds domkirke - datter af kusk Mads Peder Mortensen og hustru Maren Cathrine Larsen på 31 år, Albanigade 39 (eller 59). Kilde: KB-opslag 209, nr. 153. Odense Sankt Knuds Domsogn. K.M. År 1888-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180638#180638,30659074 Gift ??: Niels Ludvig Sophus Black gifter sig med Alba Marie Mortensen. Ægteskabet opløst ved hustruens død den 01-07-1945 i Odense Sankt Knuds sogn (Domsogn). Skiftebevis: Skifteretsattest Nr. 374 - 1946/47 (Odense Købstads Skifteret): Udlagt Arvingerne til privat Skifte. Arvingernes Erklæring af 30-06-1946 om at Skifte er sluttet. Død 01-07-1945: Alba Marie Black f. Mortensen dør 01-07-1945 på Colbjørnsensvej 22, st., Odense (Sankt Knuds sogn), 54 år gl. Hun bliver begravet 05-07-1945 på Odense Assistenskirkegård. Født 21-07-1890 i Odense Sankt Knuds sogn, datter af kusk Mads Peder Mortensen og hustru Maren Cathrine Larsen. Gift med kriminalassistent Niels Ludvig Sofus Black. Skifteretsattest af 02-07-1945. Kilde: KB-opslag 218, nr. 55, side 215. Odense Sankt Knuds Domsogn. K.M. År 1943-1949. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180674#180674,30670908