Correll_Dohlmann

Astrid Margrethe Rasmussen1907

Name
Astrid Margrethe Rasmussen
Birth November 26, 1907
Alias
Astrid Margrethe Black f. Rasmussen

Hjemmedøbt January 28, 1908 (Age 2 months)
Christening February 23, 1908 (Age 2 months)
MarriageNiels Ludvig Sophus BlackView this family
August 18, 1946 (Age 38 years)
Death

Family with Niels Ludvig Sophus Black - View this family
husband
herself
Marriage: August 18, 1946Langesø Skovkapel, Vigerslev sogn, Skovby herred
Niels Ludvig Sophus Black + Alba Marie Mortensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: about 1918

Shared note
Astrid Margrethe Rasmussen alias Astrid Margrethe Black f. Rasmussen Født: 26-11-1907 i Kærby, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt og hjemmedøbt der 28-01-1908. Fremstillet 23-02-1908 i Asperup kirke. Datter af gårdejer Jens Rasmussen og hustru Ane Kirstine Jørgensen f. Bech, 32 år gl. - i Kærby. Forældrene viede 24-03-1897 i Rørup sogn, Vends herred. Kilde: KB-opslag 64, nr. 17. Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. K.M. År 1900-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178523#178523,30284188 Gift 18-08-1946: Enkemand, kriminalassistent Niels Ludvig Sophus Black, 59 år gl., af Colbjørnsensvej 22, Odense (f. 14-06-1887 i Ringsted købstads sogn, søn af skomager Vilhelm Rudolf Alfred Black og hustru Ane Margrethe f. Nielsen. Gift 1.g. med Alba Marie Mortensen, som døde 01-07-1945 i Odense Sankt Knuds sogn) gifter sig 18-08-1946 i Langesø Skovkapel, Vigerslev sogn, Skovby herred, Odense amt med ugift Astrid Margrethe Rasmussen, 39 år gl., Sdr. Boulevard 16, Odense (f. 26-11-1907 i Kærby, Asperup sogn, Odense amt, datter af gårdejer Jens Rasmussen og hustru Ane Kirstine Jørgensen f. Bech). Lysning i Ansgars kirke, Odense den 04-08-1946. Vielse i Langesø Kapel for Pastor H. Rasmussen. Vidner: Gårdejer Anders Rasmussen og frøken Matea Rasmussen, begge af Fyllestedgaard, Brenderup sogn. Kilder: KB-opslag 25, nr. 14. Vigerslev sogn, Odense amt. K.M. År 1943-1961. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=182034#182034,30904459 samt Kirkelig Lysning, journal-Nr. 649. https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:2C4Z-9KJ