Correll_Dohlmann

Camilla Christine Adelaide Blach1889

Name
Camilla Christine Adelaide Blach
Birth February 17, 1889 24 21
Alias
Camilla Kirstine Adelaide Black

Christening May 5, 1889 (Age 2 months)
Birth of a sisterOlga Sophie Marie Black
February 21, 1893 (Age 4 years)
Occupation
Ekspeditrice i Valby i 1919

Christening of a sisterOlga Sophie Marie Black
May 14, 1893 (Age 4 years)
Death of a paternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 8 years)
Birth of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
July 12, 1898 (Age 9 years)
Christening of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
August 28, 1898 (Age 9 years)
Death of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
May 21, 1930 (Age 41 years)
Burial of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
1930 (Age 40 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 27, 1887Ringsted kirke
1 month
elder brother
20 months
herself
4 years
younger sister
5 years
younger brother
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
Birth: July 12, 1898 33 31Dagmarsgade 71, Ringsted købstad og sogn
Death: May 21, 1930Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA

Shared note
ID 248-1b5c5b: Camilla Christine Adelaide Blach alias Camilla Kirstine Adelaide Black Født: 17-02-1889 i Torped, Ringsted landsogn og døbt 05-05-1889 i Ringsted kirke - datter af (ID 248-1b5c5) Vilhelm Rudolph Alfred Blach og hustru Anna Margrethe Nielsen på 21 år, i Torped. Faddere: Moderen. Madam Marie Blach, Sorø. Kusk Viggo Blach, Sorø. Bager Ludvig Blach, Gyrstinge. Tømrer Niels Hansen, Ringsted. (Forældrene ægteviede 27-05-1887 i Ringsted kirke). Kilde: KB-opslag 216, nr. 4. Ringsted landsogn. K.M. År 1863-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154840#154840,25847797 Konfirmeret 19-04-1903: Camilla Kirstine Adelaide Black bliver konfirmeret 19-04-1903 i Ringsted Sankt Hans kapel. Boende i hjemmet: Køgevej, Ringsted. Datter af natbetjent Vilhelm Rudolf Alfred Black og hustru Ane Margrethe Nielsen af Ringsted. Kilde: KB-opslag 236, nr. 5. Ringsted sogn. K.M. År 1892-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154795#154795,25838120 Erhverv: Ekspeditrice i Valby i 1919 Folketællinger og bosteder: FT-1890: Sorø, Ringsted, Ringsted Landsogn, Torped, Ringsted Landsogn, , 102-F8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C9721: ID 248-1b5c5: Alfred Vilhelm Rudolph Blach, 25, Gift, Husfader, Skomagersvend, Rye Sogn, Holbæk Amt Anna Margrethe Blach, 23, Gift, Husmoder, Benløse, Sorø Amt ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 2, Ugift, Barn, Ringsted (alias Niels Ludvig Sophus Black) >> ID 248-1b5c5b: Cirstine Camilla Adelaide Blach, 0, Ugift, Barn, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) FT-1901: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Dagmarsgade 79, -, 39 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7892: ID 248-1b5c5: Vilhelm Rudolf Alfred Blach, 15.08.1864, Gift (i 1887), Husfader, Vægter. Skomager, Store Tingbæk, Holbæk Amt !! (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) Anna Margrethe Blach, 12.04.1867, Gift (i 1887), Husmoder, Benløse Sogn, Sorø Amt (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 14.06.1884, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 14-06-1887 i Ringsted) >> ID 248-1b5c5b: Kamilla Karoline (der står: Kirstine i originalen) Adelajde Blach, 17.02.1889, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) ID 248-1b5c5c: Olga Marie Sophie Blach, 21.02.1893, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt ID 248-1b5c5d: Hilmer Vilhelm Viggo Blach, 14.07.1899, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 12-07-1898 i Ringsted købstad, sogn og herred) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 6-5-1919 >> Camilla Kirstine Adeleida Blach, f. 17-02-1889 i Ringsted - Stillinger: Expeditrice Adresse: 06-05-1919: Fra Ringsted til Valbygaardsvej 68, stuen - hos Falkenberg 01-11-1919: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby) - færdigtastet. Filmrulle 0002. Registerblad 273 (unikt id: 2490133) Station 9 (Valby) - færdigtastet. Filmrulle 0002. Registerblad 273 (unikt id: 2490133)