Correll_Dohlmann

Olga Sophie Marie Black1893

Name
Olga Sophie Marie Black
Birth February 21, 1893 28 25
Alias
Olga Sophie Marie Blach og Olga Sophie Marie Fylking f. Black

Christening May 14, 1893 (Age 2 months)
Death of a paternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 4 years)
Birth of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
July 12, 1898 (Age 5 years)
Christening of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
August 28, 1898 (Age 5 years)
MarriageJens Gustav FylkingView this family
December 2, 1919 (Age 26 years)
Death of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
May 21, 1930 (Age 37 years)
Burial of a brotherHilmer Vilhelm Viggo Blach
1930 (Age 36 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 27, 1887Ringsted kirke
1 month
elder brother
20 months
elder sister
4 years
herself
5 years
younger brother
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
Birth: July 12, 1898 33 31Dagmarsgade 71, Ringsted købstad og sogn
Death: May 21, 1930Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA
Family with Jens Gustav Fylking - View this family
husband
herself
Marriage: December 2, 1919Sankt Bendts kirke, Ringsted

Shared note
ID 248-1b5c5c: Olga Sophie Marie Black alias Olga Sophie Marie Blach og Olga Sophie Marie Fylking f. Black Født: 21-02-1893 på Amtstuegaarden, Ringsted landsogn og døbt 14-05-1893 i Ringsted kirke - datter af (ID 248-1b5c5) Vilhelm Rudolf Alfred Black og hustru Anna Margrethe Nielsen på 26 år, Ringsted landsogn. Anmærkning: Barnets fødsel er først anmeldt d. 12-05-1893. Forældrene ægteviede 27-05-1887 i Ringsted kirke. Kilde: KB-opslag 90, nr. 4. Ringsted landsogn. Ringsted herred. K.M. År 1892-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154845#154845,25848159 Konfirmeret 06-10-1907: Olga Sophie Marie Blach bliver konfirmeret 06-10-1907 i Ringsted Sankt Hans kapel. Boende i hjemmet: Ringsted købstad. Datter af skomager Vilhelm Rudolf Alfred Blach og hustru Anna Margrethe Nielsen, Ringsted købstad. Kilde: KB-opslag 110, nr. 10. Ringsted sogn. K.M. År 1905-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154803#154803,25840097 Gift 02-12-1919: Ungkarl, forretningsbestyrer på 26 år, Jens Gustav Fylking af Køge (f. 24-05-1893 i Haslev sogn, Ringsted herred, søn af husmand Niels Peter Hansen (nu Fylking) og hustru Anne Margrethe f. Jensen, af Haslev) gifter sig 02-12-1919 i Sankt Bendts kirke, Ringsted med ugift, telefonistinde på 26 år, Olga Sophie Marie Black af Ringsted (f. 21-02-1893 på Amtstuegaarden, Ringsted landsogn, datter af politibetjent Vilhelm Rudolf Alfred Black og hustru Anna Magrethe f. Nielsen, af Ringsted). Forlovere: Fhv. husmand Niels Peter Hansen (nu Fylking), Haslev, samt politibetjent Vilhelm Rudolf Alfred Black, Ringsted. Kilde: KB-opslag 68, nr. 24. Ringsted sogn. K.M. År 1912-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154806#154806,25840514 Folketælling: FT-1901: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Dagmarsgade 79, -, 39 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7892: ID 248-1b5c5: Vilhelm Rudolf Alfred Blach, 15.08.1864, Gift (i 1887), Husfader, Vægter. Skomager, Store Tingbæk, Holbæk Amt !! (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) Anna Margrethe Blach, 12.04.1867, Gift (i 1887), Husmoder, Benløse Sogn, Sorø Amt (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 14.06.1884, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 14-06-1887 i Ringsted) ID 248-1b5c5b: Kamilla Karoline (der står: Kirstine i originalen) Adelajde Blach, 17.02.1889, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) >> ID 248-1b5c5c: Olga Marie Sophie Blach, 21.02.1893, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt ID 248-1b5c5d: Hilmer Vilhelm Viggo Blach, 14.07.1899, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 12-07-1898 i Ringsted købstad, sogn og herred)