Correll_Dohlmann

Hilmer Vilhelm Viggo BlachAge: 31 years18981930

Name
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
Birth July 12, 1898 33 31
Alias
Hilmer Viggo Vilhelm Black

Christening August 28, 1898 (Age 47 days)
Death May 21, 1930 (Age 31 years)
Burial 1930 (Age 31 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 27, 1887Ringsted kirke
1 month
elder brother
20 months
elder sister
4 years
elder sister
5 years
himself
Hilmer Vilhelm Viggo Blach
Birth: July 12, 1898 33 31Dagmarsgade 71, Ringsted købstad og sogn
Death: May 21, 1930Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA

Shared note
ID 248-1b5c5d: Hilmer Vilhelm Viggo Blach alias Hilmer Viggo Vilhelm Black Født: 12-07-1898 på Dagmarsgade 71, Ringsted købstad, sogn og herred og døbt 28-08-1898 i Ringsted kirke - søn af (ID 248-1b5c5) Vilhelm Rudolf Alfred Blach, skomagersvend, og hustru Anna Margrethe Nielsen på 31 år, f. 15-04-1867 i Benløse. Forældrene ægteviede 27-05-1887 i Ringsted kirke. Kilde: KB-opslag 38, nr. 30. Ringsted sogn og herred. K.M. År 1896-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154796#154796,25838285 Konfirmeret 29-09-1912: Hilmer Vilhelm Viggo Blach bliver konfirmeret 29-09-1912 i Sankt Bendts kirke, Ringsted. Boende i hjemmet. St. Hansgade 18, Ringsted købstad. Søn af natbetjent Vilhelm Rudolf Alfred Blach og hustru Anna Margrethe Nielsen, St. Hansgade 18, Ringsted købstad. Kilde: KB-opslag 34, nr. 7. Ringsted sogn. K.M. År 1905-1924 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154803#154803,25840021 Død 21-05-1930: Hilmer Viggo Vilhelm Black dør i Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA, 31 år gl., og begravet 1930 på Roseland Park Cemetery, Hattiesburg, Forrest County, Mississippi, USA Kilde: Family Search: Hilmer Viggo Vilhelm Black Burial Date: 1930 Place: Hattiesburg, Forrest, Mississippi, United States of America Birth Date: 12 Jul 1898 Death Date: 21 May 1930 Affiliate Record Identifier 103676257 Cemetery: Roseland Park Cemetery Citing this Record: "Find A Grave Index," database, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVLR-87XR : 13 December 2015), Hilmer Viggo Vilhelm Black, 1930; Burial, Hattiesburg, Forrest, Mississippi, United States of America, Roseland Park Cemetery; citing record ID 103676257, Find a Grave, http://www.findagrave.com. Folketælling: FT-1901: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Dagmarsgade 79, -, 39 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7892: ID 248-1b5c5: Vilhelm Rudolf Alfred Blach, 15.08.1864, Gift (i 1887), Husfader, Vægter. Skomager, Store Tingbæk, Holbæk Amt !! (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) Anna Margrethe Blach, 12.04.1867, Gift (i 1887), Husmoder, Benløse Sogn, Sorø Amt (tilflyttet i 1893 fra Torped. 4 børn i ægteskabet) ID 248-1b5c5a: Niels Ludvig Sofus Blach, 14.06.1884, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 14-06-1887 i Ringsted) ID 248-1b5c5b: Kamilla Karoline (der står: Kirstine i originalen) Adelajde Blach, 17.02.1889, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt (alias Camilla Christine Adelaide Blach) ID 248-1b5c5c: Olga Marie Sophie Blach, 21.02.1893, Ugift, Barn, Torped, Ringsted Landsogn, Sorø Amt >> ID 248-1b5c5d: Hilmer Vilhelm Viggo Blach, 14.07.1899, Ugift, Barn, Ringsted (læs: f. 12-07-1898 i Ringsted købstad, sogn og herred)