Correll_Dohlmann

Marie PedersenAge: 72 years18421915

Name
Marie Pedersen
Birth September 8, 1842
Alias
Marie Black f. Pedersen og Marie Black f. Petersen

Hjemmedøbt September 9, 1842 (Age 1 day)
Christening November 6, 1842 (Age 59 days)
MarriageErnst BlachView this family
before 1871 (Age 28 years)

Death of a husbandErnst Blach
May 16, 1887 (Age 44 years)
Burial of a husbandErnst Blach
May 19, 1887 (Age 44 years)
Death before 1915 (Age 72 years)

Family with Ernst Blach - View this family
husband
Ernst Blach
Birth: March 19, 1840 47 43Stubbehuset, Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: May 16, 1887Blaagaardsgade 31, Kbh., Sankt Johannes sogn
herself
Marriage: before 1871

Shared note
Marie Pedersen alias Marie Black f. Pedersen og Marie Black f. Petersen Født: 08-09-1842 i Kyringe by, Store Tåstrup sogn, Holbæk amt og hjemmedøbt der 09-09-1842. Fremstillet 06-11-1842 i Store Tåstrup kirke, Merløse herred. Datter af indsidder Peder Larsen og hustru Birthe Kristine Christensdatter i Kyringe. Kilde: KB-opslag 39, nr. 17. Store Tåstrup sogn. Merløse herred. Holbæk amt. K.M. År 1841-1853. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156937#156937,26316691 Gift 22-01-1871: Ungkarl, staldkarl, Ernst Black, 30 år gl., Søgade 9, Kbh., gifter sig 22-01-1871 i Sankt Johannes kirke, Kbh. med Marie Petersen på 28 år, Søgade 9, Kbh. Kilder: KB-opslag 230, nr. 3. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1861-1873. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155845#155845,26058922 Vielsesregister for Skt. Johannes sogn, opslag 44, nederst. Henvisning til side 221, bind 3-10-19 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=211797#211797,40015585 Død før 1915: Marie Black f. Petersen dør før 1915. Måske død i Sankt Johannes sogn. Kilde: Sønnen Mikael Einert Blach's 2. ægteskab. Børn: Ernst Blach/Black får 5 børn i ægteskabet med Marie Pedersen/Petersen: Se under ægtefællens noter. Folketællinger og bosteder: 22-01-1871: Bopæl: Søgade 9, Kbh. 06-08-1871: Bopæl: Allégade 33, Frederiksberg 31-05-1874: Badevej 21, Frederiksberg 02-01-1876: Bopæl: Stengade 11, 1. bagh., Kbh. 07-07-1878: Bopæl: Todesgade 9, 4. sal, Kbh. 04-02-1883: Bopæl: Fredensgade 18, 4. sal, Kbh. FT-1885: København (Staden), Udb. Klædebo Kvarter, Sankt Hans Gade 26A Matr. 1465 Forhus Kjælder og Stue, 1+, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C3009: ID 248-1b5f: Ernst Black, 44, Gift, Husfader, Arbeidsmand, Skjælskør >> Marie Black, 42, Gift, Husmoder, Kjørringe, Sorø A. ID 248-1b5f1: Vigo Lauritz Black, 9, Ugift, Barn, Kjøbenhavn ID 248-1b5f3: Mikal Einer Black, 6, Ugift, Barn, Kjøbenhavn 16-05-1887: Bopæl: Blaagaardsgade 31, Kbh. FT-1890: Stengade 5, kvisten, Kbh., matr. 627, familie 14: >> Maria Blach, 47 år, enke, f. i Kyringe, Sorø amt, husmoder, vaskekone i Kbh. (læs: f. 08-09-1842 i Kyringe by, Store Tåstrup sogn, Holbæk amt) ID 248-1b5f4: Wigo Lauritz Blach, 14 år, f. i Kbh., barn (alias Viggo Laurits Blach, f. 14-09-1875 i Sankt Johannes sogn, Kbh.) ID 248-1b5f5: Michal Einar Blach, 11 år, f. i Kbh., barn (alias Mikael Einert Blach, f. 18-04-1878 i Sankt Johannes sogn, Kbh.) Kilde: FT-opslag 31 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=60473#60473,12268152 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 >> Marie Blak, f. 09-09-1842 i Kyning - Stillinger: Enke (læs: f. 08-09-1842 i Kyringe, Store Tåstrup sogn, Holbæk amt) Barn: Michal Einer Blak, f. 18-04-1878 Adresser: 01-05-1892: Stengade 5, 3. 01-05-1893: Stengade 5, 3. 01-11-1895: Stengade 5, 3. 01-05-1897: Stengade 13, 5. 01-05-1901: Lille Fredensgade 2, stuen (ej den 01-02-1901: https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=23039#23039,2680217) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro) - færdigtastet. Filmrulle 0003. Registerblad 3018 (unikt id: 1625297) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1625297&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1904 >> Marie Blach, 09-09-1842 i Hyringe Sorø Amt - Stillinger: Husholderske Adresse: 01-11-1904: Rosendals Tværgade 10, 1. Kilde: Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0003. Registerblad 3772 (unikt id: 2152910) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2152910&searchname=polit_adv