Correll_Dohlmann

Hermann Jørgen Hansen1863

Name
Hermann Jørgen Hansen
Birth October 15, 1863
Alias
Herman Jørgen Hansen

Christening December 30, 1863 (Age 2 months)
MarriageAdelaide Frederikke Marie MeisnerView this family
April 1, 1904 (Age 40 years)
Death of a wifeAdelaide Frederikke Marie Meisner
after 1906 (Age 42 years)

Occupation
Vejerassistent

Death

Family with Adelaide Frederikke Marie Meisner - View this family
himself
wife
Marriage: April 1, 1904Kolding Sankt Nikolaj kirke
Andreas Anker Kyster + Adelaide Frederikke Marie Meisner - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: July 26, 1877Drigstrup kirke, Bjerge herred
14 months
step-son

Shared note
Hermann Jørgen Hansen alias Herman Jørgen Hansen Født: 15-10-1863 i Ibsker sogn, Bornholm og døbt 30-12-1863 i Ibsker kirke, Bornholm - søn af gårdejer, løjtnant Hermann Magnus Hansen og hustru Benditte Georgine Elisabeth Bohn, f. 1835, 28 år gl. Kilde: KB-opslag 53, nr. 15, side . Ibsker sogn. Bornholm. K.M. År 1844-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152119#152119,25309776 Erhverv: Vejerassistent Brudens 2. ægteskab: Gift 01-04-1904: Ungkarl, vejerassistent Herman Jørgen Hansen, f. 15-10-1863 i Ibsker sogn (Bornholm), 40 år gl. (søn af gårdejer, løjtnant Herman Magnus Hansen og hustru Bendithe Georgina Elisabeth Bohn), gifter sig 01-04-1904 i Kolding Sankt Nikolaj kirke med enke (efter 1. ægteskab med toldassistent Andreas Anker Kyster i Kolding død 07-05-1893) Adelaide Frederikke Marie f. Meisne, f. 06-04-1857 i Kerteminde, 46 år gl., boende i Kolding, datter af afdøde hattemager Johan Fredrik Meisner og afdøde hustru Marie Cathrine Broderen. Forlovere: Fattiginspektør Madsen i Kolding og formand Carl Jensen i København. Kilde: KB-opslag 34, nr. 15, side 30. Kolding Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1903-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165659#165659,27827733 Folketælling: FT-1906: Esbjerggade 5, 1. sal, Kbh.: >> Hermand Hansen, f. 15-10-1863 i Ibsker sogn, Bornholm, gift, tilflyttet i 1904 fra Bogense, Fyn, husfar, vejerassistent Adelaide Hansen, f. 06-12-1857 (læs: f. 06-04-1857 i Kerteminde), gift, tilflyttet i 1904 fra Kolding, Jylland Kilde: FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=12684#12684,412522 Herman Jørgen Hansen, vejerassistent, boende Esbjerggade 5, 2. sal, er forlover ved stedsønnens vielse i 1906: Gift 30-06-1906: Ungkarl, grosserer, William Anker Kyster på 27 år, boende Gothersgade 42, 2. sal, Kbh. (f. 22-09-1878 i Kerteminde, søn af afdøde toldassistent Andreas Anker Kyster og (efterlevende) hustru Adelhejd (læs: Adelaide) Frederikke Marie f. Meisner, Esbjerggade 5, 2. sal) gifter sig 30-06-1906 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med pigen Astrid Marie Olga Sørensen på 22 år, boende Guldbergsgade 2, 5. sal, Kbh. (f. 22-09-1883 i Skt. Matthæus sogn, datter af afdøde tømrersvend Anders Sørensen og (efterlevende) hustru Karen f. Christensen, Rolfsvej 4, Frbg.). Vidner: Chr. Küster, bogholder, Østergade 31, 3., Kbh. og (brudgommens stedfar) Herman Jørgen Hansen, vejerassistent, Esbjerggade 5, 2. sal.