Correll_Dohlmann

Peder ThomasenAge: 51 years17161768

Name
Peder Thomasen
Birth about October 1716 31 26
Alias
Peder Thomassen

Christening December 3, 1716 (Age 2 months)
MarriageAnna Maria KnudsdatterView this family
October 13, 1738 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Pedersdatter
about December 1738 (Age 22 years)
Occupation
Feldbereder - garver

Christening of a daughterKaren Pedersdatter
September 22, 1739 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Birde Catrine Pedersdatter
about August 1741 (Age 24 years)

Christening of a daughterBirde Catrine Pedersdatter
September 28, 1741 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Thomas Pedersen
1744 (Age 27 years)
Christening of a sonThomas Pedersen
August 28, 1744 (Age 27 years)
Death of a fatherThomas Pedersen
before April 1748 (Age 31 years)

Death of a motherFru_Thomas Pedersen
about April 5, 1748 (Age 31 years)
Marriage of a childChristian MeisnerBirde Catrine PedersdatterView this family
June 8, 1759 (Age 42 years)
Marriage of a childChristian BrachardKaren PedersdatterView this family
November 26, 1761 (Age 45 years)
Death about June 3, 1768 (Age 51 years)
Burial June 4, 1768 (1 day after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1715
22 months
himself
Family with Anna Maria Knudsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: October 13, 1738Kerteminde kirke
3 years
daughter
-3 years
daughter
6 years
son

Shared note
ID 498: Peder Thomasen alias Peder Thomassen Født: ca. okt. 1716 i Kerteminde og døbt 03-12-1716 i Kerteminde kirke. Søn af (ID 996) Thomas Feldbereder (alias Thomas Pedersen). - (Hans moders navn fremgår ikke af kirkebogen - (ID 997) Fru_Thomas Pedersen dør i april 1748 i Kerteminde - se herunder). Kilde: KB-opslag 166, side 163. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1677-1718. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179749#179749,30483487 Moderens død: Fru_Thomas Pedersen dør ca. 5. april 1748 i Kerteminde: "Den 9. april 1748 bliver (ID 498) Peder Thomasen feldbereders moder begravet på Kerteminde kirkegård på nordre." side. Kilder: KB-opslag 184. side 361. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1719-1761. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179750#179750,30483690. Se også: Kerteminde sogn - Register over døde (og vielse): AO-opslag 187, side 95. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17129072#174272,29315641 Erhverv: Feldbereder (garver), eligeret borger fra 1749-1762 Eligerede borgere (af lat. eligere 'udvælge', af ex- og legere 'samle, vælge'), borgerudvalg i danske købstæder i 1700- og 1800-t., som magistraten eller byfogeden skulle rådføre sig med i kommunale anliggender. Kilde: http://denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Samfund/Centraladministrationen/eligerede_borgere Gift 13-10-1738: (ID 498) Peder Thomassen/Thomasen, Feldbereder i Kerteminde, gifter sig 13-10-1738 i Kerteminde kirke med (ID 499) Anne Marie Knudsdatter. Kilde: KB-opslag 86, side 169. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1719-1761. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179750#179750,30483592 Se også: Kerteminde sogn - Register over viede (og døde): KB-opslag 16, - Anne Marie Knudsdatter - Peder Thomassen. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17129072#174272,29315470 Død 03-06-1768: Peder Thomasen dør ca. 03-06-1768 i Kerteminde, 51 år gl., og bliver jordet 04-06-1768 om natten ved enden af kirken (på Kerteminde kirkegård). Kilde: KB-opslag 216, side 615 øverst. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483923 Se også: Kerteminde sogn - register over (viede) og døde, opslag 187. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17129072#174272,29315641 Citeret fra Birgit Djurhuus Wendelboe Jeppesen's hjemmeside: "Peder Thomasen (1749-62) var Felbereder (Garver) ligesom Faderen Thomas Pedersen og drev sit Haandværk i en 12 Fags Gaard paa Langegade (nu omtrent No. 59-64), hvor hans Svigersøn Chr. Brachard fortsatte Bedriften..... Da han døde i 1768, blev han 4. Juni jordet "om Natten" bag Kirkens Østgavl; man maa derfor antage, at han selv har berøvet sig Livet." Kilde: Birgit Djurhuus Wendelboe Jeppesen's hjemmeside http://birgitfamily.dk/getperson.php?personID=I5893&tree=Birgit ------------------------------------------------------------------------------- ID 498: Peder Thomasen er Lise-Lone's 5 x tipoldefar -------------------------------------------------------------------------------