Correll_Dohlmann

Selma Gudrun Inga VillinAge: 85 years19031989

Name
Selma Gudrun Inga Villin
Birth August 27, 1903 27 24
Alias
Selma Gudrun Inga Heding f. Villin

Christening November 8, 1903 (Age 2 months)
Death of a husbandSvend Geisler Heding
May 11, 1949 (Age 45 years)
Burial of a husbandSvend Geisler Heding
May 14, 1949 (Age 45 years)
Death 1989 (Age 85 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 18, 1900Benløse kirke
3 years
herself
Family with Svend Geisler Heding - View this family
husband
herself
daughter
Ulla Teresa Villin Heding
daughter
Anna Birgitta Heding

Shared note
Selma Gudrun Inga Villin Oprindelig døbt Selma Gudrun Inga Villin Pedersen *) alias Selma Gudrun Inga Heding f. Villin Født: 27-08-1903 på hjørnet af Algade og Egestræde i Store Heddinge sogn og døbt 08-11-1903 i Store Heddinge kirke - datter af urmager Pejter Pedersen (alias Peiter Villin) og hustru Maren Rasmine Sofie Hansen på 24 år, Store Heddinge. Faddere: Parcellist Lars Hansen og hustru, Benløse. Particulier Peder Pejtersen og hustru, Strøby. Mekaniker Hans Pedersen, Strøby. *) Navneforandring iflg. skrivelse af 16-02-1910. Kilde: KB-opslag 108, nr. 25, side 117. Store Heddinge sogn. K.M. År 1898-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156893#156893,26306945 Selma tager realeksamen fra Zahles skole. Hendes forældre bliver i øvrigt skilt efter 25 år. Kilde: Kirsten Heding Gift 27-11-1926: Svend Geisler Heding gifter sig den 27-11-1926 i Sankt Annæ kirke, Kbh. Sundby (Den Katolske Kirke i Danmark) med Selma Gudrun Inga Villin. Kilde: Svend Geisler Heding's død. Død 1989: Selma Gudrun Inga Heding f. Villin dør i 1989, ca. 85 år gl. Kilde: Kirsten Heding Parret får sammen 2 døtre. Folketællinger og bosteder: FT-1906: Istedgade 67, 1. sal, forhuset, Kbh.: Peiter Petersen, f. 02-06-1876 i Strøby, gift, husfar, urmagersvend, tilflyttet fra Store Heddinge i 1905 Rasmine Petersen, f. 21-06-1879 i Benløse, gift, husmor, tilflyttet fra Store Heddinge i 1905 Selma Petersen, f. 27-08-1903 i Store Heddinge sogn, ugift, datter, tilflyttet fra Store Heddinge i 1905 Kilde: FT-opslag 110 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=15057#15057,541432 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 18-10-1897 Hovedperson: Peter (Vellin) Petersen, 02-06-1876 i Strøby (læs: Villin Petersen) - Stillinger: Uhrmagersvend Ægtefælle: Maren Rasmine Sofie Petersen, 21-06-1879 i Benløse Adresser: 18-10-1897: Fra Ringsted til Knudsgade 3 A, 4. - hos Olsen 01-11-1897: Vesterbrogade 46, 2. 01-11-1903: Fra Strøby til Istedgade 67, 1. 01-11-1906: Istedgade 65, 3. 01-05-1907: Thorshavnsgade 14 Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager) - her kan tastes. Filmrulle 0021. Registerblad 1642 (unikt id: 60768) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=60768&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 15-05-1917 Hovedperson: Peiter Villin, f. 02-06-1876 i Strøby - Stillinger: Urmager Ægtefælle: Maren Rasmine Sofie Villin, f. 21-06-1879 i Benløse Adresse: 01-05-1912: Thorshavnsgade 11, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager) - her kan tastes. Filmrulle 0026. Registerblad 206 (unikt id: 72178) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=72178&searchname=polit_adv FT-1916: Thorshavnsgade 14, st.tv., Kbh.: Peiter Villin, f. 02-06-1876 i Strøby, gift, husfar, urmager, Elektricitetsværkerne Rasmine Villin, f. 21-06-1879 i Benløse, gift, husmor, >> Selma Villin, f. 27-08-1903 i Store Heddinge, ugift, barn Kilde: FT-opslag 50-52 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=73157#73157,13184415 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 15-05-1917 >> Selma Gudrun Inga Villin, f. 27-08-1903 i Store Heddinge Adresse: 01-05-1917: Thorshavnsgade 17, stuen - hos Hjemmet Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager) - her kan tastes. Filmrulle 0026. Registerblad 207 (unikt id: 72179) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=72179&isbrowsing=1&searchname=polit-simple FT-1921: Thorshavnsgade 14, st.tv., Kbh.: Peiter Villin, f. 02-06-1876 i Strøby, gift, husfar, urmager, Elektricitetsværkernes Ingeniørkontor Rasmine Villin, f. 21-06-1879 i Benløse, gift, husmor, >> Selma Villin, f. 27-08-1903 i Store Heddinge, ugift, datter, kontormedhjælper, Direktoratet for Københavns Skattevæsen Kilde: FT-opslag 22 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=81061#81061,13664062 1945/1946: Svend Heding, museumsassistent, Islands Brygge 11, 4. sal, Kbh. Kraks Vejviser 1945, personregister