Correll_Dohlmann

Johanna Amalia RidlingerAge: 40 years17321772

Name
Johanna Amalia Ridlinger
Birth about 1732
Alias
Johanna Amalia Seitzberg f. Ridlinger_Riedlinger

MarriageSimon Philip Nerius v. SeitzbergView this family
1753 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Johan Herman Carl v. Seitzberg
August 28, 1762 (Age 30 years)
Occupation
kobberstikker

Death June 11, 1772 (Age 40 years)
Burial June 15, 1772 (4 days after death)
Family with Simon Philip Nerius v. Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: 1753Nürnberg, Tyskland
10 years
son
Simon Philip Nerius v. Seitzberg + Christina Margrethe Borch - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 16, 1774Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
17 months
step-daughter
2 years
step-son
3 years
step-son
3 years
step-son
Simon Philip Nerius v. Seitzberg + Anne Maria Olsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: September 11, 1772Frederiks Tyske Kirke, Kbh.

Shared note
Johanna Amalia Ridlinger alias Johanna Amalia Seitzberg f. Ridlinger_Riedlinger Født: ca. 1732 i Augsburg, Bayern - datter af en bogtrykkersvend Riedlinger i Nürnberg. Gift i 1753: Kommandersergeant Philip Nerius von Seitzberg gifter sig i 1753 i Nürnberg, Tyskland med Johanna Amalia Ridlinger. Familien Ridlinger stammer fra Augsburg i Bayern. Familien var oprindelig katolikker, men kobberstikker Frantz Michael Regenfuss får familien til at skifte religion, da han mener det ellers kan blive umuligt at få arbejde i København. Erhverv: Johanna Amalia Ridlinger bliver ansat af kobberstikkeren Frantz Michael Regenfuss i Nürnberg, da han i 1754 kaldes til Kbh. for at udgive et værk om konkylier. Da Johanna Amalia Ridlinger rejser til København følges hun af sin søster Maria Magdalena Ridlinger f. ca. 1731. Søsteren dør i sep. 1769: Maria Magdalene Ridlinger dør ca. 6. sep. 1769 i Kbh. 38 år gl. og bliver begravet 10-09-1769 fra Frederiks Tyske kirke. Bemærk: Katolik. Kilde: KB-opslag 32, nr. 41. Frederiks Tyske kirke. År 1759-1813. KB_083_1_010_K02-03-A. Død 11-06-1772: Johanna Amalia Seitzberg f. Ridlinger dør 11-06-1772 i Kbh., 40 år gl. og bliver begravet 15-06-1772 fra Frederiks Tyske kirke. Kilde: KB-opslag 39, nr. 35, side 77. Frederiks Tyske kirke. År 1759-1813. KB_083_1_010_K02-10-A. Barn: Philip Nerius von Seitzberg, sergent og Johanna Amalia Ridlinger får 1 søn: Johan Herman Carl Seitzberg f. 28-08-1762.