Correll_Dohlmann

Peder DidrichsenAge: 85 years17221807

Name
Peder Didrichsen
Birth about 1722

Alias
Peder Didrich og Peter Didrichsen

MarriageAne Marie JespersdatterView this family
about 1773 (Age 51 years)

Death of a wifeAne Marie Jespersdatter
June 26, 1807 (Age 85 years)
Burial of a wifeAne Marie Jespersdatter
July 1, 1807 (Age 85 years)
Occupation
Godsforvalter, skifteforvalter på Grevskabet Samsøe og siden skriver iKalundborg

Death July 13, 1807 (Age 85 years)
Burial July 18, 1807 (5 days after death)
Family with Ane Marie Jespersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1773

Shared note
Peder Didrichsen alias Peder Didrich og Peter Didrichsen Født: ca. 1722 Erhverv: Godsforvalter, skifteforvalter på Grevskabet Samsøe og siden skriver i Kalundborg Gift ca. 1773: Peder Didrichsen, godsforvalter ved grevskabet Brattingsborg på Samsø og i Kalundborg, f. ca. 1722, gifter sig med (ID 113-1) Ane Marie Jespersdatter. Død 13-07-1807: Fhv. forvalter på Samsø, Peter Didrichsen, enkemand efter Ane Marie Jespersdatter, dør 13-07-1807 i Kalundborg Vor Frue sogn, 89 år gl. og bliver begravet 18-07-1807 på Kalundborg Sct. Olai kirkegård. "Løverdagen d. 18. juli blev forhenværende forvalter paa Samsøe, Didrichsen, som døde d. 13. ejusd. = samme måned begravet paa St. Olai kirkegård. 85 aar gl." Kilde: KB-opslag 298, nr. 32. Kalundborg Vor Frue sogn. År 1770-1815. KB_308_1_002_K10-30-A. Folketællinger: FT-1787: Holbæk, Samsø, Tranebjerg, Ørnslund Skovhus, fam.nr. 153, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4858: >> Peder Didrich, 57, Gift, Mand, Forvalter ved Grevskabet Samsø - alias Peter Diderichsen - f. ca. 1722 ID 113-1: Anne Mar. Jespersdatter, 35, Gift, Kone - alias Ane Marie Jespersdatter f. i 1751 ID 113-1a: Jesper Peersen, 13, Ugift, Deres Barn f. ca. 1774 - alias Jesper Pedersen ID 113-1b: Rasmus Peersen, 10, Ugift, Deres Barn f. ca. 1777 - alias Rasmus Pedersen ID 113-1c: Bærthel Peersen, 1 år, Ugift, Deres Barn alias Bertel f. ca. 1786 - alias Bertel Pedersen ID 113-4: Anne Margrethe Jespersdatter, 25, Ugift, Konens Søster, f. ca. 1762 Rotgier Frederik Swings, 18, Ugift, Tjenestefolk, Skriverkarl Niels Nicolay Lund, 24, Ugift, Tjenestefolk, Skriverkarl Hans Bærthelsen, 31, Ugift, Tjenestefolk Grethe Jacobsdatter, 30, Ugift, Tjenestefolk FT-1801: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Møllestræde, 86, F97, Kilde: FT-1801, B9470: >> Peter Didrich[sen], 79, Gift. Husbond, Skriver ID 113-1: Anna Marie [Jespersdatter], 51, Gift, hans Kone ID 113-1c: Bertel, 14, Ugift, deres Søn ID 113-1d: Friderich, 10, Ugift, deres Søn ID 113-4: Margrethe Jespersdatter, 39, Ugift, Konens Søster, alias Anne Margrethe Jespersdatter, f. i 1762 Andre noter: Nedenfor et eksempel på forvalter Peter Didrichs arbejde som bl.a. skifteforvalter hvor fuldmægtig N. Lund repræsenterer Forvalter på Grevskabet Samsøe, Velædle Herr Peter Didrich. Kilde: R6990 - Samsø Godsarkivs Skifteprotokol 1784 - 1791, film 406, folio 231 FORSEGLINGSFORRETNING "Anno 1788 den 11 April, indfandt jeg mig undertegnede Fuldmægtig hos Forvaltere paa Grevskabet Samsøe Velædle Her Didrich, i Tanderup hos Gaardmand Espen Jensen som har anmeldet at hans Søn JØRGEN ESPENSEN Opholdende sig her i Gaarden hos ham i Gaar ved Døden er gaaet"... R6990 - Samsø Godsarkivs Skifteprotokol 1784 - 1791, film 406, folio 238 REGISTRERING OG VURDERINGS FORRETNING "Aar 1788 den 9.de Maii mødte i Tanderup dette Lands Højgrevelige Herskabs Forvalter Velædle Herr Peter Didrich ved mig undertegnede N. Lund paa Stervboestedet hvor JØRGEN ESPENSEN ved Døden er afgaaet for efter foregaaende Tillysninger paa behørige Steder at foretage Registrering og Vuurdering efter bemelte afdødes til lovlig Skifte og Deeling imellem Encken Kirsten Pedersdatter og Arvingerne der i den foregaaende Forseglings Forretning under Navn og Alder er anførte." R6990 - Samsø Godsarkivs Skifteprotokol 1786- 1790 film 407 folio 234 SKIFTESLUTNING "Aar 1788 den 9 Maii blev paa dette Lands Højgrevelige Herskabs Vegne en Skifte Rett sadt og betient af højstsamme Forvalter Velædle Her Peder Didrich ved mig undertegnede, i afgangne Gaardmand Jørgen Espensens Stervboe Gaard i Tanderup".... Skifteslutningen er underskrevet således: Til Forsikring have vi ambedet tvende Mænd med os til Vitterlighed at underskrive. Datum Tanderup den 6.April 1779 Espen Jensen og Jørgen Espensen Til Vitterlighed efter Begiering: J Poulsen og Rasmus Sørensen Læst paa Samsøe Birketing den 8. April 1779 og Pantebogen tilført Fol: 76,77 test. J. Astrup Produceret ved Registrering og Vuurderings Forretningen samt Skiftet efter Jørgen Espensen i Tanderup den 9 Maii 1788 tilstaar: Paa Hr Skifteforvalterens Vegne: N. Lund Paa Embeds Vegne: J.A. Astrup --------------------------------- Kilde: http://samsoeroots.dk/samsoeskifter/skifte1788.htm