Correll_Dohlmann

Anne Maria OlsenAge: 28 years17461774

Name
Anne Maria Olsen
Birth about 1746

Alias
Anne Marie von Seitzberg

MarriageSimon Philip Nerius v. SeitzbergView this family
September 11, 1772 (Age 26 years)
Occupation
illuminator

Death October 7, 1774 (Age 28 years)
Burial October 1774 (Age 28 years)
Family with Simon Philip Nerius v. Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: September 11, 1772Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
Simon Philip Nerius v. Seitzberg + Christina Margrethe Borch - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 16, 1774Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
17 months
step-daughter
2 years
step-son
3 years
step-son
3 years
step-son
Simon Philip Nerius v. Seitzberg + Johanna Amalia Ridlinger - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: 1753Nürnberg, Tyskland
10 years
step-son

Shared note
Anne Maria Olsen alias Anne Marie von Seitzberg Født ca. 1746: Anne Marie Olsen f. ca. 1746 (forældre ukendte). Gift 11-09-1772: Underofficer Simon Philippus Nerius von Seitzberg gifter sig 11-09-1772 i Frederiks Tyske Kirke, Kbh. med Anna Maria Olsen f. ca. 1746 (forældre ukendte). Kilde: KB-opslag 37, nr. 12, side 93, højre spalte. Frederiks Tyske kirke. År 1759-1813. KB_083_1_009_K02-08-A. Død 07-10-1774: Anne Marie von Seitzberg f. Olsen dør 07-10-1774 på Pilestræde, matr. 105, Kbh. i Skt. Nikolaj sogn, 28 år gl. og bliver begravet okt. 1774 fra Trinitatis kirke. Erhverv: Anne Marie Olsen var elev på pastor Lorcks opfostringshus og arbejdede som illuminator for Johanna Amalia Riedlinger alias den første fru von Seitzberg. Kilde: Artiklen "Slægten von Seitzberg" af P. Hampton Frosell.