Correll_Dohlmann

Ane Marie Tobiassen1878

Name
Ane Marie Tobiassen
Birth December 20, 1878
Alias
Ane Marie Tobiasen, Anne Maria Tobiasen og Ane Marie Mortensen f.Tobiassen

Christening May 18, 1879 (Age 4 months)
MarriageLaurids MortensenView this family
November 23, 1901 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Else Margrethe Mortensen
August 26, 1916 (Age 37 years)
Christening of a daughterElse Margrethe Mortensen
October 1, 1916 (Age 37 years)
Death

Family with Laurids Mortensen - View this family
husband
herself
Marriage: November 23, 1901Fredericia Michaelis kirke
15 years
daughter

Shared note
Ane Marie Tobiassen alias Ane Marie Tobiasen, Anne Maria Tobiasen og Ane Marie Mortensen f. Tobiassen Født: 20-12-1878 i Eltang sogn og døbt 18-05-1879 i Eltang kirke - datter af indsidder og vejmand Therkel Tobiassen og hustru Mette Marie Christine Andersen på 34 år, i Eltang. Kilde: KB-opslag 77, nr. 20. Eltang sogn. Brusk h. Vejle a. 1871-1891. KB_C472_A_006_K03-17-A. Gift 23-11-1901: Ungkarl, arbejdsmand Laurids Mortensen i Fredericia (f. 14-08-1877 på Veerst Mark, Veerst sogn, Anst herred, søn af indsidder Morten Jepsen og hustru Ane Dorthea Adolf) gifter sig 23-11-1901 i Fredericia Michaelis kirke med pige Ane Marie Tobiasen (Tobiassen), Vendersgade 25, Fredericia (f. 20-12-1878 i Eltang sogn, datter af vejmand Therkel Tobiasen (Tobiassen) og hustru Mette Marie Christine Andersen). Forlovere: Skomager Jeppe Mortensen, Kongensstræde 28, og grønthandler Hans Mortensen, Vendersgade 25. Kilde: KB-opslag 79, nr. 21. Fredericia Michaelis sogn. Elbo h. Vejle a. År 1892-1910. KB_1892_C461_G_025_0076a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1916: Nørrebrogade 38, Kbh., - Villa: Laurids Mortensen, f. 14-08-1877 i Verst sogn, Jylland, gift, husfar, børstenbindermester >> Anna Marie Mortensen, f. 20-12-1878 i Sdr. Bjert, Kolding (læs: Eltang sogn), gift, husmor Ansgar Theodor Adolf Mortensen, f. 27-09-1902 i Fredericia, søn Gerda Elisabeth Mortensen, f. 02-09-1904 i Kolding, datter Harry Mortensen, f. 23-08-1906 i København, søn Allex Mortensen, f. 07-07-1908 i København, søn - Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i Blågårds sogn Kaj Egon Mortensen, f. 24-02-1912 i Brøndby Øster Kilde: FT-opslag 1037-38. FT1916_08055_00018 Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 1-11-1906 Hovedperson: Laurits Mortensen, 14-08-1879, Verst - Stillinger: Agent Børstenbinderm >> Ægtefælle: Anna Marie Mortensen, 20-12-1878, Eltang Nørre Bjert Børn: Theodor Mortensen, XX-XX-1902 Gerda Mortensen, XX-XX-1904 Alix Mortensen, XX-XX-1908 Adresser: 01-11-1906: Ahlmannsgade 4, stuen 01-05-1908: Blaagaardsgade 21 A, 2. 01-05-1909: Henrik Rungs Gade 15, 1. 01-11-1911: Frameldt 01-11-1914: Nørrebrogade 38, Villaen 01-11-1921: Børstenbinderfabrikken, Tomsgårdsvej (Tomsgaardsvej) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2438664&searchname=polit_adv FT-1921: Nørrebrogade 38, Kbh., - Villa: Theodor Larsen - logerende, skomagermester Laurids Mortensen, f. 14-08-1877 i Verst sogn, gift, husfar, børstenbindermester - tilflyttet i 1906 fra Kolding >> Anne Marie Mortensen, f. 20-12-1878 i Nørre Bjert (læs: Eltang sogn), gift, husmor, tilflyttet i 1906 fra Kolding Gerda Elisabeth Mortensen, f. 02-09-1904 i Kolding, datter, tilflyttet i 1906 fra Kolding Harry Mortensen, f. 23-08-1906 i København, søn Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i København, søn - Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i Blågårds sogn Kaj Egon Mortensen, f. 24-02-1912 i Brøndby Øster Else Magrete (Else Margrethe) Mortensen, f. 26-08-1916 i København, datter Julius Knudsen - logerende, kommis Kilde: FT-opslag 73. FT1921_00038_00552 FT-1925: 5. nov: Tomsgaardsvej , Børstefabrikken, stuen: Laurits Mortensen, f. 14-08-1877 i Veerst, gift, husfader, børstenbindermester i København, Tomsgaardsvej 23 >> Anne Marie Mortensen, f. 20-12-1878 i N. Bjert, gift, husmoder Gerda Elisabeth Mortensen, f. 02-09-1904 i Kolding, ugift, datter, kontoristinde Harry Mortensen, f. 23-08-1906 i Kbh., ugift, søn, lagerarbejder Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i Kbh., ugift, søn, bud Egon Kaj Mortensen, f. 23-02-1912 i Glostrup, ugift, søn Else Margrethe Mortensen, f. 26-08-1916 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 40-41 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101063#101063,16080867 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101063#101063,16080868 Om sønnen Alix Mortensen: Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i Blågårds sogn og døbt 19-07-1908 i Blågårdskirken, Kbh. Søn af agent Laurids Mortensen, og hustru Ane Marie Tobiasen på 29 år. Kilde: KB-opslag 44, nr. 50. Blågårds sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148396#148396,24521561 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1922 >> Alix Mortensen, f. 07-07-1908 i København Adresse: 01-11-1922: Tomsgårdsvej (Tomsgaardsvej) hos Hjemmet, Mortensen Kilde: http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2438037&searchname=polit_adv Om datteren Else Margrethe Mortensen: Ved Else Margrethe Mortensens bryllup den 29-12-1942 i Mariendalskirken, Frbg. hvor hun gifter sig med Kai Ernst Piasecki, bor hun hos sine forældre fabrikant Laurids Mortensen og hustru Ane Marie f. Tobiasen på Ternevej 9, Kbh.