Correll_Dohlmann

Gravsten - Jan Pawlak (Johan Pawlak) og Maria Pawlak (Maryanna Twardochleb)

Johan PawlakAge: 80 years18941975

Name
Johan Pawlak
Birth December 24, 1894
Alias
Jan Paulik

Birth of a son
#1
Stanislaw Pawlak
May 8, 1920 (Age 25 years)
Occupation
Arbejdsmand

Christening of a sonStanislaw Pawlak
May 23, 1920 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Valdemar Pawlak
August 28, 1921 (Age 26 years)
Christening of a sonValdemar Pawlak
September 11, 1921 (Age 26 years)
Marriage of a childStanislaw PawlakInger Evelyn JensenView this family
February 1, 1947 (Age 52 years)
Death October 23, 1975 (Age 80 years)

Burial October 1975 (Age 80 years)
Family with Maryanna Twardochleb - View this family
himself
wife
son
16 months
son
daughter
Gerda Pawlak

Shared note
Johan Pawlak alias Jan Pawlak Født: 24-12-1894 i Turek Cjnb. Kalisz*), Polen Kilde: Sønnen Stanislaw Pawlak's dåb den 23-05-1920 i Slagelse Vor Frue kirke (Den katolske kirke i Slagelse). Du kan læse mere herom under Stanislaw's noter. *) Kalisz Den ældste by i Polen. Læs mere på: http://www.kalisz.info/dansk Erhverv: Arbejdsmand i Kostervig, Stege landsogn på Møn i 1924. Arbejdsmand i Sædinge i 1945 Gift: Johan Pawlak gifter sig med Maryanna Twardochleb. Død 23-10-1975: Jan Pawlak dør den 23-10-1975, 80 år gl. Han bliver begravet i okt. 1975 på Nakskov kirkegård på Lolland. Kilde: http://natsunivers.dk/nak.php Gravsten: nak230C http://natsunivers.dk/gravsted/index.php/Nakskov/nak230C.jpg?action=big&size=original&fromthumbnail=true Folketællinger og bosteder: Bor før 1919 i Fiskebæk by, Skelby sogn, Falster, Falster Sønder herred, Maribo amt og flytter i 1919 til Gyldenholm, Kirkerup sogn sammen med sin ægtefælle Bor i 1920 på Gyldenholm Mark, Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt FT-1921: Gyldenholm, Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt: >> Johan Pavluk (Pawlak), f. 22-12-1895 (læs: 24-12-1894) i Polen, tilflyttet i 1919 fra Fiskebæk by, (Skelby sogn, Falster (Falster Sønder herred, Maribo amt), katolik, gift, husfader, arbejdsmand hos godsejer de Neergaard Marie Pavluk (Pawlak), f. 15-07-1897 i Polen (Ukraine), tilflyttet i 1919 fra Fiskebæk by, (Skelby sogn, Falster (Falster Sønder herred, Maribo amt), katolik, gift, husmoder, malkepige hos godsejer de Neergaard Stanislav (Stanislaw Pawlak), f. 08-05-1920 i Kirkerup sogn, Sorø amt, katolik, barn Kilde: FT-opslag 34 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=78845#78845,13523917 Bor i 1924 i Koster Vig, Stege landsogn på Møn, Mønbo herred, Præstø amt FT-1925: Koster Vig, Stege landsogn på Møn, Mønbo herred, Præstø amt, familie nr. 42: >> Povlak (læs: Pawlak), Johan, f. 24-12-1894 i Polen Povlak (læs: Pawlak), Marie, f. 15-08-1897 (læs: 15-07-1897) i Polen Povlak (læs: Pawlak), Stanislaw, f. 08-05-1920 i Slagelse (læs: Kirkerup sogn, Sorø amt) Povlak (læs: Pawlak), Valdemar, f. 28-08-1921 i Slagelse (læs: Kirkerup sogn, Sorø amt) Povlak (læs: Pawlak), Gerda, f. 09-02-1923 (læs: 09-02-1924) i Stege Landsogn Kilde: FT-opslag 163 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92247#92247,15313902 Bor i august 1953 i Sædinge, Fuglse herred, Maribo amt ***************************************************** Johan Pawlak - alias Jan Pawlak - er: (1) Karlie og Eva's ane 30 - deres tipoldefar; og er: (1) Kristine's ane 14 - hendes oldefar
Media objectGravsten - Jan Pawlak (Johan Pawlak) og Maria Pawlak (Maryanna Twardochleb)Gravsten - Jan Pawlak (Johan Pawlak) og Maria Pawlak (Maryanna Twardochleb)
Format: image/jpeg
Image dimensions: 640 × 467 pixels
File size: 107 KB
Type: Photo