Correll_Dohlmann

Friederich Clemens v. SeitzbergAge: 51 years17811833

Name
Friederich Clemens v. Seitzberg
Birth November 19, 1781 48 30
Alias
Friederich Clemens von Seitzberg, Friederich Seitzberg og FrederikClemens Seitzberg

Christening December 4, 1781 (Age 15 days)
Birth of a brotherChristian Friderich August v. Seitzberg
February 5, 1785 (Age 3 years)
Occupation
Skorstensfejermester i Slagelse

Christening of a brotherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 6, 1785 (Age 3 years)
Death of a fatherSimon Philip Nerius v. Seitzberg
May 27, 1790 (Age 8 years)
MarriageJohanne Marie PinvigView this family
May 2, 1813 (Age 31 years)
Death of a motherChristina Margrethe Borch
April 1818 (Age 36 years)
Birth of a son
#1
Henrich Nerius v. Seitzberg
October 9, 1819 (Age 37 years)
Christening of a sonHenrich Nerius v. Seitzberg
December 26, 1819 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#2
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
April 30, 1830 (Age 48 years)
Christening of a daughterClementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
May 31, 1830 (Age 48 years)
Death August 11, 1833 (Age 51 years)
Burial August 14, 1833 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 16, 1774Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
17 months
elder sister
2 years
elder brother
3 years
himself
3 years
younger brother
Father’s family with Johanna Amalia Ridlinger - View this family
father
step-mother
Marriage: 1753Nürnberg, Tyskland
10 years
half-brother
Father’s family with Anne Maria Olsen - View this family
father
step-mother
Marriage: September 11, 1772Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
Family with Johanne Marie Pinvig - View this family
himself
wife
Marriage: May 2, 1813Trinitatis kirke, Kbh.
6 years
son
11 years
daughter
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
Birth: April 30, 1830 48 38Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 6, 1866Frederiks hospital, Kbh.
Christian Friderich August v. Seitzberg + Johanne Marie Pinvig - View this family
younger brother
wife

Shared note
Friederich Clemens von Seitzberg alias Friederich Seitzberg og Frederik Clemens Seitzberg Født: 19-11-1781 i Kbh. og døbt 04-12-1781 i Frederiks Tyske kirke - søn af Simon Philipp Nerius von Seitzberg, pensionist og Christina Margaretha v. Seitzberg født Borck. Kilde: KB-opslag 99, nr. 36/951, side 191. Frederiks Tyske kirke. År 1760-1788. KB_083_1_007_K04-12-A. Konfirmeret 31-03-1799: Clemens Fridrich Zeisberg - alias Frederik Clemens Seitzberg, på 17 år, bliver konfirmeret 31-03-1799 i Skt. Petri kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 72, nr. 19. Skt. Petri sogn. År 1767-1813. KB_011_1_010_K03-14-A. Erhverv: Skorstensfejermester og kaminfejer i Slagelse Gift 02-05-1813: "Friederich Seitzberg, skorstensfejer og Johane Marie Pinvig viet 2. maj 1813 i Trinitatis kirke, Kbh." Kilde: KB-opslag 142, venstre spalte. Trinitatis. År 1742-1833. KB_012_1_014_K05-26-A. Død 11-08-1833: Frederik Clemens Seitzberg, skorstensfejer i Slagelse, dør 11-08-1833 i Slagelse Skt. Mikkels sogn, 51½ år gl. og bliver begravet den 14-08-1833 på Slagelse Skt. Mikkel kirkegård. Kilde: KB-opslag 423, nr. 22. Slagelse Skt. Mikkel. År 1814-1835. KB_427_2_001_K07-51-A. Hans enke gifter sig med stolemagermester og enkemand Christian Friedrich August von Seizberg, bror til Friederich Clemens von Seitzberg. Folketælling: FT-1787: København (Staden), Nørre Kvarter, Sankt Peders Stræde 130, fam. nr. 5. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0684: Philip Seisberg, 50, Gift, Hosbond, Pension fra Krigs Cassen - alias Simon Philip Nerius von Seitzberg, f. 19-04-1733 i Straubing, Bayern Christine, 36, Gift, Hustrue - alias Christine Margrethe Borch, f. ca. 1751 i Rendborg, Holsten. Carl, 9 år, Ugift, Deres Barn - alias Heinrich Carl von Seitzberg, f. 31-08-1778 i Kbh. >> Clemen, 5 år, Ugift, Deres Barn - alias Friederich Clemens von Seitzberg, f. 19-11-1781 i Kbh. Chalotte, 11 år, Ugift, Deres Barn - alias Charlotta Anna Margarethe von Seitzberg, f. 17. maj 1776 i Kbh. Friderich, 2 år, Ugift, Deres Barn - alias Christian Friedrich August von Seizberg, f. 05-02-1785 i Kbh. Maren, 18 år, Ugift, Tienestepige Raashagen, 26 år, Gift, Logerende, Skriver hos Secret.Bradt Kierstine, 24 år, Gift, Hans Kone Teresia, 1 år, Ugift, Deres Datter