Correll_Dohlmann

Inger Evelyn JensenAge: 52 years19261978

Name
Inger Evelyn Jensen
Birth May 13, 1926
Alias
Inger Evelyn Pawlak f. Jensen og Inger Pawlak f. Jensen

Christening August 22, 1926 (Age 3 months)
MarriageStanislaw PawlakView this family
February 1, 1947 (Age 20 years)
Death June 4, 1978 (Age 52 years)

Burial June 1978 (Age 52 years)
Family with Stanislaw Pawlak - View this family
husband
herself
Marriage: February 1, 1947Sankt Birgitta kirke, Maribo (Den katolske kirke i Maribo)

Shared note
Inger Evelyn Jensen alias Inger Evelyn Pawlak f. Jensen og Inger Pawlak f. Jensen Født: 13-05-1926 i Sæby, Halsted sogn, Lollands Nørre Herred og døbt 22-08-1926 i Halsted kirke - datter af malersvend Svend Peter Marius Jensen, f. 28-06-1901, og hustru Ellen Jenny Inger Frederikke Jensen f. Hansen i Sæby (Halsted sogn), f. 06-06-1904. Moderen bar barnet. Faddere: Gartner Niels Peter Christian Jensen og hustru Emma Karoline f. Olsen, Sæby (Halsted sogn). Kilde: KB-opslag 81, nr. 7. Halsted sogn. Lollands Nørre Herred. K.M. År 1923-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150771#150771,25005244 Gift 01-02-1947: Ungkarl Stanislaw Pawlak, gartner på Lungholm (Slot/hovedgaard, Olstrup sogn, Fuglse herred), f. 08-05-1920 i Kirkerup sogn, søn af husejer Jan Pawlak og hustru Maryanna Twardochleb; bopæl Sædinge, gifter sig 01-02-1947 i Sankt Birgitta kirke, Maribo (Den katolske kirke i Maribo) med pige, Inger Evelyn Jensen, husassistent i Huldtofte, f. 13-05-1926 i Sæby, datter af maler Svend Peter Marius Jensen og hustru Ellen (Jenny Inger Frederikke) Jensen f. Hansen; bopæl: Halsted sogn. Parret trolovet 12-01-1947 i Maribo. Viet af pastor J.P. Klessens. Kilde: KB-opslag 83, nr. 916. Den katolske kirke i Maribo - Sankt Birgitta. K.M. År 1916-1990. http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=155427&side=83 Død 04-06-1978: Inger Pawlak f. Jensen dør 04-06-1978, 52 år gl. Hun bliver begravet i juni 1978 på Nakskov kirkegård på Lolland. Kilde: http://natsunivers.dk/nak.php Gravsten nak221 http://natsunivers.dk/gravsted/index.php/Nakskov/nak221.jpg?action=big&size=original&fromthumbnail=true).