Correll_Dohlmann

Valdemar PawlakAge: 87 years19212009

Name
Valdemar Pawlak
Birth August 28, 1921 26 24
Alias
Wladyslaw Pawlak

Christening September 11, 1921 (Age 14 days)
Death of a fatherJohan Pawlak
October 23, 1975 (Age 54 years)

Death of a motherMaryanna Twardochleb
August 19, 1981 (Age 59 years)

Death of a brotherStanislaw Pawlak
July 5, 1997 (Age 75 years)

Burial of a brotherStanislaw Pawlak
July 1997 (Age 75 years)
Occupation
Kedel- og maskinpasser

Death June 8, 2009 (Age 87 years)

Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
16 months
himself
Valdemar Pawlak
Birth: August 28, 1921 26 24Gyldenholm, Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death: June 8, 2009
sister
Private
Family with Private - View this family
himself
Valdemar Pawlak
Birth: August 28, 1921 26 24Gyldenholm, Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death: June 8, 2009
wife
Private
son
Private

Shared note
Valdemar Pawlak alias Wladyslaw Pawlak Født: 28-08-1921 på Gyldenholm, Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt og døbt 11-09-1921 i Slagelse Vor Frue kirke (Den katolske kirke i Slagelse) - søn af arbejdsmand Johan Pawlak (Pavlak overstreget *) på 26 år og hustru Maryanna Twardochlep (læs: Twardochleb) på 23 år af Gyldenholm. Anmærkning: Barnet har ikke fødehjemsret i nogen kommune her i landet (Sorø amt, 26-09-1921). *) Rettet iht. skr. af 22-01-1892 fra Slagelse Vor Frue kirke (romersk-katolsk) - (LAK 1982-333-8933) Kilde: KB-opslag 55, nr. 11. Kirkerup sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152783#152783,25440340 Erhverv: Kedel- og maskinpasser Gift 04-08-1951: Ugift, maskinpasser, Wladyslaw Pawlak, boende Jernbanegade 4a (f. 28-08-1921 i Kirkerup sogn, Sorø amt, søn af landarbejder Johan Pawlak og hustru Marya Twardoklib, Seddinge pr. Rødby - romersk katolsk) gifter sig 04-08-1951 i Vor Frue kirke, Kbh. med ugift kontorist Edel Doris Rita Jørgensen, boende Jernbanegade 4a (f. 12-01-1929 i Kragenæs, Birket sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt, datter af arbejdsmand Johannes Vilhelm Jørgensen (f. 06-05-1893), og hustru Anya Agnete Michaelsen, (f. 25-12-1908), boende Svinsbjerg by, Horslunde sogn, Maribo amt Vidner: Brudens forældre. Anmærkn.: Erklæring af 12-06-1951 om, at evt. børn skal opdrages i folkekirkens lære. Kilde: KB-opslag 261, nr. 28. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1939-1953. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159000#159000,26727753 Død 08-06-2009: Valdemar Pawlak, f. 28. august 1921, dør den 08-06-2009, 87 år gl. Kilde: Dødsannonce offentliggjort den 17-06-2009 - Glostrup ??: Vores kære Valdemar Pawlak f. 28. august 1921 og død 8. juni 2009 Edel og familie Bisættelsen har fundet sted. Kilde: http://dødsannoncer.afdoede.dk/glostrup/dodsfald/valdemar-pawlak/46020044 Folketælling: FT-1925: Koster Vig, Stege landsogn på Møn, Mønbo herred, Præstø amt, familie nr. 42: Povlak (læs: Pawlak), Johan, f. 24-12-1894 i Polen Povlak (læs: Pawlak), Marie, f. 15-08-1897 (læs: 15-07-1897) i Polen Povlak (læs: Pawlak), Stanislaw, f. 08-05-1920 i Slagelse (læs: Kirkerup sogn, Sorø amt) >> Povlak (læs: Pawlak), Valdemar, f. 28-08-1921 i Slagelse (læs: Kirkerup sogn, Sorø amt) Povlak (læs: Pawlak), Gerda, f. 09-02-1923 (læs: 09-02-1924) i Stege Landsogn Kilde: FT-opslag 163 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92247#92247,15313902