Correll_Dohlmann

Johanne Marie PinvigAge: 51 years17921843

Name
Johanne Marie Pinvig
Birth about 1792 37 31

Alias
Johane Marie Pinvig. Johanne Marie Seitzberg og Marie Seitzberg

MarriageFriederich Clemens v. SeitzbergView this family
May 2, 1813 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Henrich Nerius v. Seitzberg
October 9, 1819 (Age 27 years)
Occupation
husmor

Christening of a sonHenrich Nerius v. Seitzberg
December 26, 1819 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
April 30, 1830 (Age 38 years)
Christening of a daughterClementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
May 31, 1830 (Age 38 years)
Death of a husbandFriederich Clemens v. Seitzberg
August 11, 1833 (Age 41 years)
Burial of a husbandFriederich Clemens v. Seitzberg
August 14, 1833 (Age 41 years)
Death November 27, 1843 (Age 51 years)
Burial December 3, 1843 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: before 1792
1 year
herself
Family with Friederich Clemens v. Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: May 2, 1813Trinitatis kirke, Kbh.
6 years
son
11 years
daughter
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
Birth: April 30, 1830 48 38Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 6, 1866Frederiks hospital, Kbh.
Family with Christian Friderich August v. Seitzberg - View this family
husband
herself
Christian Friderich August v. Seitzberg + Anne Dorothea Jensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 17, 1808Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
step-son
3 years
step-daughter
2 years
step-son
2 years
step-daughter
3 years
step-son
2 years
step-son
20 months
step-son
2 years
step-son
4 years
step-daughter
Ane Dorthea Bartholine Seitzberg
Birth: October 1, 1824 39 42St. Kongensgade 51, Kbh.
Death: February 14, 1911Læderstræde 22, Kbh.
22 months
step-son

Shared note
Johanne Marie Pinvig alias Johanne Marie Seitzberg og Marie Seitzberg Født: ca. 1792 - datter af Peder Pinvig f. juli 1754 i Skarrild og Marie Jochumsdatter Dreyer, f. 1761 i Ferslev, Horns herred. Gift 1.g. 02-05-1813: "Friederich Seitzberg, skorstensfejer og Johane Marie Pinvig viet 2. maj 1813 i Trinitatis kirke, Kbh." Kilde: KB-opslag 142, venstre spalte. Trinitatis. År 1742-1833. KB_012_1_014_K05-26-A. Gift 2.g. 30-05-1834: Enkemand Christian Frederik August Seitzberg, 49 år, stolemagermester, St. Grønnegade 288, Kbh. gifter dig den 30-05-1834 i Trinitatis kirke, Kbh. med enke Johanne Marie Seitzberg, 38 år, enke efter skortensfejer Frederik Clemens Seitzberg, boende Lille Regnegade 185, Kbh. Kilde: KB-opslag 519, nr. 92. Trinitatis sogn, Kbh. År 1813-1841. KB_012_2_019_K14-07-A. Død 27-11-1843: Johanne Marie Seitzberg dør den 27-11-1843 af brystsyge, 50 år gl. på Store Grønnegade 288, Kbh. Hun bliver begravet den 03-12-1843 fra Helligåndskirken på Assistens kirkegård, Kbh. Kilde: KB-opslag 120, nr. 124. Helligånd. År 1842-1853. KB_006_2_021_K05-06-A. Børn: Friederich Clemens von Seitzberg og Johanne Marie Seitzberg f. Pinvig får 2 børn. Folketællinger: FT-1834: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Steenstuegaden No. 215, fam.nr. 415. Kilde: FT-1834, C3782: >> Marie Seitzberg, 38, Enke, Skorstensfeierenke - alias Johanne Marie Seitzberg født Pinvig Hendrich Seitzberg, 15, Ugift, Hendes Søn [Marie Seitzberg], Skorstensfeierdreng - alias Henrich Nerius von Seitzberg f. 09-10-1819 i Slagelse Fredericha Seitzberg, 4, Ugift, Hendes Datter [Marie Seitzberg] - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg, f. 30-04-1830 i Slagelse Adolph Romerhausen, 48, Ugift, Skorstensfeiersvend [hos Marie Seitzberg] FT-1840: København (Staden), Store Grønnegade, huset no 288 1ste sal, 227. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2297: Christian Frederich August v. Seizberg, 56, Gift, stolemagermester >> Johanne Marie Penvi. 44, Gift, hans kone - alias Johanne Marie Seitzberg født Pinvig Johan Peter Rasmus Seitzberg, 22, Ugift, hans søn, f. 09-10-1818 i Kbh. Emil August Seitzberg, 14, Ugift, hans søn f. 12-08-1826 på Store Grønnegade 288, Kbh. Clemmentine Vangotine Frederikke Seitzberg, 10, Ugift - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg, f. 30-04-1830 i Slagelse