Correll_Dohlmann

Ella Sørensen Thinnesen1907

Name
Ella Sørensen Thinnesen
Birth August 5, 1907
Alias
Ella Sørensen Thinnesen og Ella Sørensen Post f. Thinnesen

Hjemmedøbt August 28, 1907 (Age 23 days)
Christening December 26, 1907 (Age 4 months)
Death of a husbandEgon Olandde Post
May 26, 1967 (Age 59 years)
Burial of a husbandEgon Olandde Post
May 31, 1967 (Age 59 years)
Death

Family with Egon Olandde Post - View this family
husband
Egon Olandde Post
Birth: December 4, 1905 37 38Godthåbsvej 3, Frbg. i Sankt Thomas sogn, Frbg.
Death: May 26, 1967Københavns Amtssygehus i Gentofte
herself
son
Bjarne Post

Shared note
Ella Sørensen Thinnesen alias Ella Sørensen Thinnesen og Ella Sørensen Post f. Thinnesen Født: 05-08-1907 i Hessel Hede, Ålsø sogn, Sønder herred, Randers amt og hjemmedøbt der 28-08-1907. Fremstillet 26-12-1907 i Ålsø kirke. Datter af fisker Sofus Marius Sørensen af Hessel Hede, og hustru Mathilde Kirstine Jensen, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 43, nr. 13. Ålsø sogn, Sønder herred, Randers amt. K.M. År 1907-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173184#173184,29102765 Gift 18-08-1934: Ugift murermester, Egon Olandde Post, f. 04-12-1905 på Frederiksberg, boende Degnemose Allé 80, Kbh., gifter sig borgerligt den 18-08-1934 på Københavns Rådhus med ugift fabriksarbejderske, Ella Sørensen Thinnesen, f. 05-08-1907 i Aalsø sogn, Randers amt, boende Degnemose Allé 80, Kbh. Kilder: Registre til ægteskabsbøger for Kbhvns. Kommune, LB-nr. 2965. og Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1934, lb.nr. 2965. AO-opslag 568. Side 565. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51473#51473,11450310 Se også deres adoptivsøns fødsel og dåb I feb. 1938 bor opkøber Egon Post og hustru Ella Sørensen Post f. Sørensen Thinnesen, Skoleholdervej 77, 1. sal, Kbh. (Bispebjerg sogn). Adoptivsøn: ID 224-3a5f2j1: Bjarne Post Født: 1943