Correll_Dohlmann

Ejnar Hjalmar Kristian PedersenAge: 30 years18941924

Name
Ejnar Hjalmar Kristian Pedersen
Birth April 5, 1894
Alias
Ejnar Christian Hjalmar Petersen

Christening June 17, 1894 (Age 2 months)
Birth of a daughter
#1
Alice Ellen Bodil Petersen
July 27, 1911 (Age 17 years)
Occupation
Kemigraf

Christening of a daughterAlice Ellen Bodil Petersen
August 9, 1911 (Age 17 years)
Birth of a son
#2
Teddy Ejnar Pedersen
July 18, 1913 (Age 19 years)
MarriageEllen Anna Valborg JensenView this family
April 5, 1914 (Age 20 years)
Christening of a sonTeddy Ejnar Pedersen
September 13, 1914 (Age 20 years)
Death November 25, 1924 (Age 30 years)
Burial November 30, 1924 (5 days after death)
Shared note
Ejnar Hjalmar Kristian Pedersen alias Ejnar Christian Hjalmar Petersen Født: 05-04-1894 på Teklavej 4, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh. og døbt 17-06-1894 i Sankt Stefans kirke, Kbh. - søn af arbejdsmand Christian Petersen og hustru Karen f. Christensen, på 40 år. Forældrene viet 10-08-1888 i Viborg. Kilde: KB-opslag 27, nr. 15. Sankt Stefans sogn, Kbh. K.M. År 1892-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156194#156194,26158532 Erhverv: Kemigraf Gift 05-04-1914: Ungkarl, kemigraf Ejnar Hjalmar Kristian Pedersen på 20 år, Toftegaards Alle 1, st. (f. 05-04-1894 i Sankt Stefans sogn, Kbh. og døbt 17-06-1894, søn af arbejder Christian Pedersen og hustru Karen f. Christensen) gifter sig 05-04-1914 i Eliaskirken, Kbh. med ugift Ellen Anna Valborg Jensen på 18 år, Eskildsgade 58, 3. sal (f. 11-12-1895 i Sankt Matthæus sogn og døbt 03-12-1897, datter af arbejdsmand Christian Kryer Jensen og hustru Bodil Kirstine f. Olsen). Forlovere: Ølhandler Jens Andreas Pedersen, Toftegaards Alle 1, og lagerarbejder Ole Peter Jensen, Istedgade 124, 5. sal. Kilde: KB-opslag 148, nr. 25. Elias sogn, Kbh. K.M. År 1908-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149143#149143,24655803 Død 25-11-1924: Ejnar Christian Hjalmar Petersen dør 25-11-1924 på Øresundshospitalet, 30 år gl., og bliver begravet 30-11-1924 fra Jesuskirken, Valby på Vestre kirkegård, Kbh. Kilde: KB-opslag 51, nr. 53. Valby sogn, Kbhvns amt. K.M. År 1920-1934 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158325#158325,26593261 Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 1-11-1909 >> Hovedperson: Ejner Hjalmar Christian Petersen, f. 05-04-1894 i København - Stillinger: Lærling. Kemigraf Ægtefælle: Ellen Anna Valborg Petersen, f. 11-12-1895 i København Registrators kommentar: Gift 04-11-1916 (læs: gift den 5. april 1914 i Eliaskirken, Kbh. Barn: Alice Ellen Bodil Petersen, f. 27-07-1911 Adresser: 01-11-1909: Fra Bernstorfsvej 14 (Frederiksberg) til Toftegaards Allé 1, 1. - i Hjemmet 01-11-1916: Trekronergade 21, stuen 01-05-1917: Valgaardsvej 5, 1. 01-11-1918: Frameldt 01-05-1919: Valgaardsvej 5, 1. Kilde: Station 9 (Valby). Filmrulle 0008. Registerblad 2835 (unikt id: 2515614) http://www.politietsregisterblade.dk/index.php?option=com_sfup&controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2515614&searchname= FT-1921: Valgaardsvej 5, 1. sal, Kbh.: >> Ejnar Hjalmar Kristian Pedersen, f. 05-04-1894 i Kbh., gift, husfar, kemigrafsvend Ellen Anna Valborg Petersen, f. 11-12-1895 i Kbh., gift, husmor Teddy Ejnar Petersen, f. 18-07-1913 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 11 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=81113#81113,13666327