Correll_Dohlmann

Annette Maria Ruge PostAge: 45 years19391985

Name
Annette Maria Ruge Post
Birth December 4, 1939 42 41
Alias
Annette Post

Christening October 3, 1940 (Age 9 months)
MarriageRobert Arnold NielsenView this family
about 1968 (Age 28 years)

Death of a motherRigmor Maria Antonie Ruge Jacobsen
April 13, 1975 (Age 35 years)

Death of a husbandRobert Arnold Nielsen
August 5, 1979 (Age 39 years)

Burial of a husbandRobert Arnold Nielsen
August 1979 (Age 39 years)
Occupation
Danserinde og Lommerpige. Siden revyskuespillerinde

Death September 10, 1985 (Age 45 years)

Burial September 1985 (Age 45 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
sister
Private
sibling
Private
herself
Family with Robert Arnold Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1968

Shared note
ID 224-3a5f1b4: Annette Maria Ruge Post alias Annette Post Født: 04-12-1939 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 03-10-1940 i Randers Sankt Peders kirke - datter af (ID 224-3a5f1b) Gunnar Stephan Post, dekoratør og hustru Rigmor Maria Antonie Ruge Post f. Jacobsen, f. 27-08-1898, boende Ny Vestergade 9, 3. sal, Kbh. Faddere: Forældrene samt syerske Maria Post, Randers og kontorist Mogens Post, Kbh. Forældrene viet 03-08-1919 i Frederiksberg kirke. Moderen har gennemgået 3 tidligere svangerskaber. Kilder: KB-opslag 97, side 95, nr. 1725. Barn nr. 1552A. Mor nr. 1624A. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1939-1940. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154710#154710,25815899 samt KB-opslag 185, side 179. Randers Sankt Peders sogn. K.M. År 1940-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167809#167809,28181408 Erhverv: Danserinde og Lommerpige. Siden revyskuespillerinde Gift ca. 1968: Robert Arnold Nielsen, f. 15-01-1921, revyforfatter og iscenesætter, gifter sig med Annette Maria Ruge Post, f. 04-12-1939 i Kbh. Død 10-09-1985: Annette Maria Ruge Post dør 10-09-1985, 45 år gl. Begravet på Vestervig kirkegård, Vestervig sogn, Thisted Kommune Kilde: https://www.danskefilm.dk/skuespiller/1196.html Levned: Annette Post Født: 4. December 1939 i København. Død: 10. September 1985 Gravsted: Vestervig Kirkegård Annette Rüg Post var danserinde og Lommerpige inden hun blev revyskuespillerinde. Hun både dansede, sang viser og spillede med i sketches. Bl.a. var hun danserinde i Danoësti-balletten. I 1966 mødte hun revyforfatteren og iscenesætteren Robert Arnold (15-01-1921 - 05-08-1979) i Rottefælden i Svendborg og to år senere blev de gift. Han skrev flere gode viser til hende. Da han døde i 1979 trak hun sig næsten ud af teaterverdenen. Dog optrådte hun året før sin død i sommerrevyen på Møllekroen i Hurup. Har medvirket i følgende 3 film, som er i denne database: Onkel Bill fra New York (1959) Løgn og løvebrøl (1961) Mellem venner (1963) Har medvirket i følgende revyer, som er beskrevet i denne database: Dragør Revyen 1972 1973 Helsingør-Revyen 1978 Hurup Revyen 1984 Nykøbing F. Revyen 1960 1961 1965 Røde Kro Teater 1958 Svendborg Sommerteater - Rottefælden 1963 1968 1970 Søndervig Revyen 1976 Tivoli Frihedens revyer - Århus 1969 https://www.danskefilm.dk/skuespiller/1196.html Folketælling: FT-1940: Ny Vestergade 9, 3. sal, Kbh.: ID 224-3a5f1b: Post, Gunnar Stephan, f. 12-11-1897 i Ordrup, gift i 1919, fader, selvstændig dekoratør Post, Rigmor Maria, f. 27-08-1898 i Kbh., gift i 1919, moder, skuespillerinde ID 224-3a5f1b2: Post, Jytte Ruge, f. 14-07-1920 i Gentofte (Maglegårds sogn), ugift datter, balletdanserinde >> ID 224-3a5f1b4: Post, Annette Maria, f. 04-12-1939 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 90 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239342#239342,45611901