Correll_Dohlmann

Lily Emilie Christiansen1908

Name
Lily Emilie Christiansen
Birth May 19, 1908
Alias
Lily Emilie Gundelach f. Christiansen

MarriageEgon Hilbert GundelachView this family
November 11, 1934 (Age 26 years)
Occupation
Modist i 1934

Death

Family with Egon Hilbert Gundelach - View this family
husband
herself
Marriage: November 11, 1934Frederiksberg kirke

Shared note
Lily Emilie Christiansen alias Lily Emilie Gundelach f. Christiansen Født: 19-05-1908 i Gladsaxe by og sogn - datter af købmand Rasmus Hansen Christiansen og hustru Ane Margrethe f. Skaarup. Kilde: Hendes vielse Erhverv: Modist i 1934 Gift 11-11-1934: Ungkarl, modehandler Egon Hilbert Gundelach, boende Carl Bernhardsvej 12 (f. 11-09 1909 i Frederiksberg Mariendals sogn, søn af værkmester Martin Johannes Gundelach og hustru Annette Kristine Frederiksen, der bor Carl Bernhardsvej 12) gifter sig 11-11-1934 i Frederiksberg kirke med ungpige, modist Lily Emilie Christiansen, boende Carl Bernhardsvej 12 (f. 19-05-1908 i Gladsaxe by og sogn, datter af købmand Rasmus Hansen Christiansen og hustru Ane Margrethe f. Skaarup, der bor i Gladsaxe. Kilde: KB-opslag 129, nr. 205. Frederiksberg sogn. K.M. År 1932-1937 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149715#149715,24779125