Correll_Dohlmann

Søster Svea Virginia Magnusson1918

Name
Søster Svea Virginia Magnusson
Birth December 29, 1918 23 23
Alias
Söster Svea Virginia Magnusson, Svea Dyrsting og Søster Svea VirginiaDyrsting f. Magnusson

Christening November 7, 1920 (Age 22 months)
MarriagePreben Engelhard DyrstingView this family
April 15, 1942 (Age 23 years)
Death of a husbandPreben Engelhard Dyrsting
May 26, 1973 (Age 54 years)

Burial of a husbandPreben Engelhard Dyrsting
May 1973 (Age 54 years)
Occupation
Servitrice i 1942

Death

Family with parents - View this family
father
mother
herself
brother
Private
Family with Preben Engelhard Dyrsting - View this family
husband
herself
Marriage: April 15, 1942b.v. på Frederiksberg Rådhus
Preben Engelhard Dyrsting + Private - View this family
husband
husband’s wife
Private
step-son
Private

Shared note
Søster Svea Virginia Magnusson alias Söster Svea Virginia Magnusson, Svea Dyrsting og Søster Svea Virginia Dyrsting f. Magnusson Født: 29-12-1918 på Kongensgade 12, 2. sal, Helsingør i Helsingør Sankt. Mariæ sogn og døbt 07-11-1920 i Östra Strö Församling, Malmöhus län, Sverige - datter af arbejdsmand Karl Nikolaus Magnusson og hustru Anna Karolina Magnusson f. Nilsson, 23 år gl., f. 1895 - svensk. Faddere: Fru Botilla Bengtsson f. Månsson og Bernhard Nilsson. Forældrene viet 10-04-1917 i Björnekulla församling, Kristianstad län, Sverige. Kilde: KB-opslag 168, nr. 52. Helsingør Sankt. Mariæ sogn. K.M. År 1913-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151169#151169,25101144 Erhverv: Servitrice i 1942 Gift 15-04-1942: Preben Engelhard Dyrsting, ugift, frisør, boende Schønbergsgade 9, Frederiksberg, f. 31-07-1915 på Rigshospitalet, Kbh., boende Schønbergsgade 9, Frbg., Født 29-12-1918 i Helsingør Sct. Mariæ sogn, gifter sig borgerligt 15-04-1942 på Frederiksberg Rådhus med ugift servitrice, Søster Svea Virginia Magnusson, boende Schønbergsgade 9, Frederiksberg, f. 29-12-1918 i Helsingør Sct. Mariæ sogn. Anm.: Bruden er svensk. Kilde: Ægteskabsbog for Frederiksberg Kommune. Side 26, nr. 158, år 1942. Opslag 28. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51767#51767,11616299 Söster Svea havde 7 søskende.