Correll_Dohlmann

Inger HviidAge: 25 years19201945

Name
Inger Hviid
Birth March 30, 1920
Alias
Inger Alexander f. Hviid

Christening August 18, 1920 (Age 4 months)
MarriageAage AlexanderView this family
October 22, 1940 (Age 20 years)

Death August 6, 1945 (Age 25 years)
Burial August 10, 1945 (4 days after death)
Family with Aage Alexander - View this family
husband
herself
Inger Hviid
Birth: March 30, 1920(Sct.) Mathias Gade 50, Viborg i Viborg Søndre sogn
Death: August 6, 1945Frederiksberg hospital
Marriage: October 22, 1940
Aage Alexander + Helfrid Constance Kibernich - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: June 17, 1911præstens hjem Sankt Johannes sogn

Shared note
Inger Hviid alias Inger Alexander f. Hviid Født: 30-03-1920 på (Sct.) Mathias Gade 50, Viborg i Viborg Søndre sogn og døbt 18-08-1920 i Viborg Søndre kirke - datter af købmand Jens Peter Rasmussen Hviid og hustru Ellen Bruun på 31 år. Forældrene viet 30-04-1913 i Viborg Domkirke. Kilde: KB-opslag 147, nr. 31. Viborg Søndre sogn. K.M. År 1920-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172129#172129,28903399 Forældrenes vielse: KB-opslag 40, Viborg Domsogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172071#172071,28890089 Gift 22-10-1940: Aage Alexander, enkemand, gifter sig 22-10-1940 med Inger Hviid, f. 30-03-1920 i Viborg Søndre sogn, datter af købmand Jens Peter Rasmussen Hviid og hustru Ellen f. Bruun. Kilde: FT-1940 - FT-opslag 231 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238933#238933,45505380 Død 06-08-1945: Inger Alexander f. Hviid dør 06-08-1945 kl. 22 på Frederiksberg hospital, 25 år gl., og bliver begravet 10-08-1945 fra Frederiksberg kirke og ført til Bispebjerg krematorium. Gift med husejer Aage Alexander. Sidste fælles bopæl: Madvigs Alle 15, 3. sal., Frbg. Kilde: KB-opslag 230, nr. 141. Frederiksberg sogn. K.M. År 1943-1946. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149752#149752,24790031 Folketælling: FT-1940: Kirsteinsgade 4, 3. sal, Kbh. Ø.: (Sankt Jakobs sogn) ID 127-1c4e: Aage Alexander, f. 11-11-1883 i Odense, husfar, gift 22-10-1940, fhv. direktør - formue >> Inger Hviid, f. 30-03-1920 i Viborg, gift, husmor Kilde: FT-opslag 231 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238933#238933,45505380 1940-1945: Kirsteinsgade 4, 3. sal, Kbh. Ø. (Sankt Jakobs sogn) - Direktør Aage Alexander August 1945: Sidste fælles bopæl: Madvigs Alle 15, 3. sal., Frederiksberg ------------------------------------------------------------------------------- Om Inger Hviid's far: Jens Peter Rasmussen Hviid - citat fra Viborg Historie: Købmand, Direktør for bryggeriet Odin, Statsautoriseret vejer og måler Hviid, Jens Peter Rasmussen Født: 1886-01-04 -- Død: 1941-02-19 Peter Hviid kom til Viborg som ung uddannet købmand. Han fik i første omgang ansættelse hos købmand Meineche i Sct. Mathias Gade 50. Meineche solgte imidlertid forretningen, og Hviid tog et par år til København. Da Meineches efterfølger i Sct. Mathias Gade satte købmandsforretningen til salg i 1911 vendte Peter Hviid tilbage for at overtage den. I 1923 døde C. E. Pehrsson, der i mange år havde været direktør for bryggeriet Odin. Denne stilling var nu derfor pludselig ledig, og Peter Hviid søgte den. 14. juni blev det meddelt, at Peter Hviid havde fået stillingen som merkantil direktør, mens brygmester Otto Dræbel var blevet direktør for produktionen. Peter Hviid var i sin nye stilling kommet på en svær opgave. Odins økonomi var dårlig, for københavnske storaktionærer havde i årene forinden trukket mange penge ud af virksomheden, der ikke var blevet fornyet i tilstrækkelig grad. Hviid fik derfor 16 hårde år med en del modgang som direktør for bryggeriet. Fra 1923 til 1934 sad Hviid tillige i bestyrelsen for Viborg Handelsstandsforening. I 1939 måtte Peter Hviid kaste håndklædet i ringen og fratræde direktørstillingen. Det lykkedes ham en kort stund at blive kongelig vejer og måler i Viborg samtidigt med at han forpagtede Rutebilstationens restaurant. Arbejdet med vejning blev særligt omfattende under Besættelsen, da der nu kom mere godsbefordring og flere læs tørv forbi vægten. Hviid blev imidlertid ramt af sygdom og døde 56 år gammel den 19. februar 1941. Af Mikkel Kirkedahl Lysholm Nielsen Kildemateriale Personarkiv, Viborg Lokalhistoriske Arkiv Oprettet af: Mikkel Kirkedahl Lysholm Nielsen den 2007-12-05 Opdateret af: mikkel den 2009-03-16 http://viborghistorie.dk/borger/?&cclfield1=&cclterm1=&cclfield2=&cclterm2=&cclfield3=&cclterm3=&cclfield4=&cclterm4=&cclfield5=&cclterm5=&cclfield6=&cclterm6=&cclfield7=&cclterm7=&display_mode=detail&number=1&offset=51&old_offset=1 Jens Peter Rasmussen Hviid dør den 19-02-1941 i hjemmet: Rutebilstationen, Viborg Søndre sogn, 55 år gl. Han bliver begravet 24-02-1941 på Viborg kirkegård. Kgl. vejer og måler af Viborg Rutebilstation. Født 04-01-1886 i Nørre Tranders by og sogn. Søn af gårdbestyrer Jens Rasmussen Hviid og hustru Maren Sørensen. Gift med Ellen Bruun, Rutebilstationen Viborg. Kilde: KB-opslag 124, nr. 15, side 121. Viborg Søndre sogn. K.M. 1937-1941 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172138#172138,28905698