Correll_Dohlmann

Anne Elisabeth Munk Koefoed1908

Name
Anne Elisabeth Munk Koefoed
Birth October 24, 1908
Alias
Anne Elisabeth Munk Soelberg f. Koefoed

Christening January 3, 1909 (Age 2 months)
MarriageJens Holger SoelbergView this family
November 1, 1935 (Age 27 years)
Death

Family with Jens Holger Soelberg - View this family
husband
herself
Marriage: November 1, 1935Sankt Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Anne Elisabeth Munk Koefoed alias Anne Elisabeth Munk Soelberg f. Koefoed Født: 24-10-1908 i Hylleholt by og sogn, Fakse herred, Præstø amt og døbt 03-01-1909 i Hylleholt kirke - datter af skibsbygmester af Hylleholt, Jens Julius Koefoed og hustru Dagmar Koefoed f. Bencke, 41 år gl. Kilde: KB-opslag 75, nr. 19. Hylleholt sogn, Fakse herred, Præstø amt. K.M. År 1900-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151889#151889,25262227 Gift 01-11-1935: Jens Holger Soelberg, boende Islands Brygge 29, Kbh. (f. 13-06-1910 i Christians sogn, Kbh., søn af grosserer Axel Soelberg-Nielsen og hustru Louise Vilhelmine Christine Grønlund, Ordrup Jagtvej 44) gifter sig 01-11-1935 i Sankt Johannes kirke, Kbh. med Anne Elisabeth Munk Koefoed, boende Sct. Hans Torv 32, Kbh. (f. 24-10-1908 i Hylleholt by og sogn, Fakse herred, Præstø amt, datter af afdøde skibsbygmester af Hylleholt, Jens Julius Koefoed og hustru Dagmar Koefoed f. Bencke, Sct. Hans Torv 32, Kbh.). Vidner: Brudens mor og brudgommens far. Anmærkning: Bopæl: Vestbanevej 18, Valby den 07-11-1935. Kilde: KB-opslag 109, nr. 68. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1932-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155899#155899,26075587