Correll_Dohlmann

Kristence Dagmar CappelenAge: 9 years18811890

Name
Kristence Dagmar Cappelen
Birth March 15, 1881 34 27
Alias
Dagmar Christence Cappelen

Christening April 14, 1881 (Age 30 days)
Death September 2, 1890 (Age 9 years)
Burial September 8, 1890 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 17, 1875Tyvelse kirke
2 months
elder sister
13 months
elder brother
2 years
elder brother
2 years
herself
Kristence Dagmar Cappelen
Birth: March 15, 1881 34 27Svaneke sogn, Bornholm
Death: September 2, 1890Vinstrupsvej 1, st., Frederiksberg sogn
12 years
younger sister

Shared note
ID 125-6c1a4: Kristence Dagmar Cappelen alias Dagmar Christence Cappelen Født: 15-03-1881 i Svaneke sogn, Bornholm og døbt 14-04-1881 i Svaneke kirke, Bornholm - datter af (ID 125-6c1a) gæstgiver i Svaneke, Emil Otto Louis Cappelen og hustru Kristence Lunge på 27 år, f. 26-12-1853.. Kilde: KB-opslag 53, nr. 5, side 77. Svaneke sogn, Bornholm. K.M. År 1876-1892 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157118#157118,26353837 Død 02-09-1890: Dagmar Christence Cappelen dør 02-09-1890 på Vinstrupsvej 1, st., Frederiksberg sogn, 9 år gl., og bliver begravet den 08-09-1890 fra Frederiksberg kirke. Datter af vinagent Cappelen, Vinstrupsvej 1, st., Frbg. Kilde: KB--opslag 127, nr. 303. Frederiksberg sogn. K.M. År 1890-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149679#149679,24767027 Folketælling: FT-1890: Vinstrupsvej 1, Frederiksberg: (I 1898 - ændret til Henrik Ibsensvej). ID 125-6c1a: Emil Otto Louis Cappelen, 43 år, gift, f. i Kbh.s amt, husfader, agent Chrestence Cappelen, 36 år, gift, f. i Sorø amt, husmoder ID 125-6c1a1: Mary Cappelen, 14 år, ugift, barn ID 125-6c1a2: Otto Cappelen, 12 år, ugift, barn ID 125-6c1a3: Lorentz Cappelen, 11 år, ugift, barn >> ID 125-6c1a4: Dagmar Cappelen, 9 år, ugift, barn Kilde: FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=60557#60557,12274358