Correll_Dohlmann

Ingeborg Meyer1878

Name
Ingeborg Meyer
Birth September 15, 1878 38 30
Alias
Ingeborg Ibsen f. Meyer

Christening November 6, 1878 (Age 52 days)
Death of a fatherLorents Wilhelm Mejer
March 30, 1879 (Age 6 months)
Death of a maternal grandfatherCarl Christian Cappelen
September 5, 1899 (Age 20 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Wilhelmine Gielff
December 14, 1900 (Age 22 years)
MarriageEven Bønnecke IbsenView this family
April 30, 1901 (Age 22 years)
Death of a husbandEven Bønnecke Ibsen
November 13, 1945 (Age 67 years)
Burial of a husbandEven Bønnecke Ibsen
November 20, 1945 (Age 67 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 28, 1875Holmens kirke, Kbh.
15 months
elder sister
2 years
herself
Family with Even Bønnecke Ibsen - View this family
husband
herself
Marriage: April 30, 1901Sankt Jakobs kirke, Kbh.

Shared note
ID 125-6c1b2: Ingeborg Meyer alias Ingeborg Ibsen f. Meyer Født: 15-09-1878 i Holmens sogn, Kbh. og døbt 06-11-1878 i Holmens kirke, Kbh. - datter af Lorentz Vilhelm Meyer, grosserer, og (ID 125-6c1b) Hansine Louise Vilhelmine f. Cappelen, 29 år gl., Holbergsgade 10, 1. sal. Faddere: Musiklærer C. Cappelen og hustru. Fru Julie Meyer samt faderen. Kilde: KB-opslag 347, nr. 136, side 329. Holmens sogn. K.M. År 1869-1880 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151652#151652,25214648 Gift 30-04-1901: Ungkarl, cand. polyt, maskiningeniør Even Bønecke Ibsen, 27 år, Aaboulevard 32, 3. sal (f. 04-07-1873 i København, søn af cand. pharm. Adolf Johannes Even Ibsen og hustru Thora Pouline f. Bønecke. Moderen bor i Hellerup) gifter sig 30-04-1901 i Sankt Jakobs kirke, Kbh. med frk. Ingeborg Meyer, 22 år, boende Østerbrogade 110, 2. sal, Kbh. (f. 15-09-1878 i Kbh., datter af grosserer Lorentz Vilhelm Meyer og hustru Hansine Louise Vilhelmine f. Cappelen. Moderen bor samme sted). Forlovere: Direktør Emmerik Müller, Havnegade 17, og stadsbygmester Peter Bønnecke, Nørre Farimagsgade 60, 1. sal. Kilde: KB-opslag 125, side 124. Sankt Jakobs sogn. K.M. År 1898-1905. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155802#155802,26044381 Folketællinger og bosteder: FT-1885: København (Staden), Vesterbrogade (ulige numre), Kjøbenhavn Vestervold Kvarter, Vesterbrogade 17, Matr.45 4.Sal, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9300: ID 125-6c1b: Hansine Louise Meyer, 36, Enke, Husmoder, Enke efter Grosserer L.V.Meyer, Kjøbenhavn Anna Sophie Helene Buchardt, 17, Ugift, Tjenestepige, Kjøbenhavn ID 125-6c1b1: Signe Henriette Vilhelmine Meyer, 8, Ugift, Kjøbenhavn >> ID 125-6c1b2: Ingeborg Meyer, 6, Ugift, Kjøbenhavn Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 1-5-1893 Ingeborg Meyer, 15-09-1878, København Adresse: 01-05-1893: Østerbrogade 110, 2. - hos Moderen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0028. Registerblad 666 (unikt id: 2252383) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2252383&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1901 Registrators kommentar: Kun tastet Oplysninger som er skrevet af Politiet FT-1901: Østerbrogade 110, 2., Kbh.: ID 125-6c1b: Meyer, Hansine Louise Wilhelmine, f. 06-08-1848 i Kbh., enke, husmor, formue, gift i 1875, enke i 1879, 2 levende børn i ægteskabet >> ID 125-6c1b2: Meyer, Ingeborg, f. 15-09-1878 i Holmens sogn, Kbh., ugift, barn Petersen, Marie, f. i Horsens, ugift, jomfru Ibsen, Even Bønecke, f. 04-07-1873 i København, ugift, slægtning, cand. polyt. maskiningeniør, adresse: Aaboulevard 32. Kilde: FT-opslag 188 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=24881#24881,2843383 Hovedperson: Even Bøncke Ibsen, 04-07-1873, København - Stillinger: Cand. polyt. Ingeniør >> Ægtefælle: Ingeborg Ibsen, 15-09-1878, København Adresse: 01-05-1901: Aaboulevard 32, 3. http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1667811&searchname=polit_adv Manden er død 13-11-1945. Hustruen er tilmeldt Philip Schous Vej 19, 2. th., Frederiksberg