Correll_Dohlmann

Dorthe Johannsdatter MenckeAge: 60 years17411801

Name
Dorthe Johannsdatter Mencke
Birth about 1741 28 21

Alias
Dorthe Johansdatter, Dorthe Minckesdatter, Dorthe Meincke/Mincke/Menke

Birth of a brotherGottfried Mencke
about 1746 (Age 5 years)

Death of a motherBirthe Dreyerin
1770 (Age 29 years)
Death of a fatherJohann Gottfried Mencke
after 1771 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Bendtsdatter
December 1774 (Age 33 years)
MarriageNiels LarsenView this family
about 1783 (Age 42 years)

Death of a husbandBendt Jørgensen
January 1783 (Age 42 years)
Marriage of a childNiels KnudsenKaren BendtsdatterView this family
about 1795 (Age 54 years)
Death of a husbandNiels Larsen
after 1801 (on the date of death)
Death of a brotherGottfried Mencke
after 1801 (on the date of death)

Death after 1801 (Age 60 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 16, 1739Helsingør Sankt Mariæ kirke
3 years
herself
-11 months
elder sister
7 years
younger brother
Family with Bendt Jørgensen - View this family
husband
herself
daughter
Family with Niels Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1783

Shared note
Dorthe Johannsdatter Mencke alias Dorthe Johansdatter, Dorthe Minckesdatter, Dorthe Meincke/Mincke/Menke Født: ca. 1741 - datter af Johann Gottfried Mencke og Birte Dreyerin. Forældrene gift 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke: Johann Gottfried Mencke gifter sig 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke med Birte Dreyerin. Kilder: KB-opslag 209, side 207. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. År 1733-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204109#204109,38720008 se også: https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FK3G-LHW Gift ca. 1771: Gårdmand i Helsinge, Bendt Jørgensen (f. ca. 1727) gifter sig med Dorthe Johannsdatter Mencke (f. ca. 1741, datter af Johann Gottfried Mencke gift 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke med Birte Dreyerin). Kilde: OE-1771 Brudens 2. ægteskab: Gift ca.1783: Niels Larsen gifter sig med Dorthe Johannsdatter Mencke, enke efter Bendt Jørgensen i Helsinge. Kilde: FT-1787 Død efter 1801: Dorthe Johannsdatter Mencke dør efter 1801 i Nejlinge by, Helsinge sogn Nedennævnte (OE-1771) Bendt Jørgensen, gårdmand i Helsinge, Holbo herred, kan være den mand som Dorthe Johannsdatter Mencke gifter sig med: Kilde: OE-1771 Mandens navn: Bendt Jørgensen Mandens erhverv: Gaardmand Mandens alder: 44 (f. ca. 1727) Mandens civilstand: Gift Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Nej Hustrus alder: 30 (f. ca. 1741 - hun kan være Dorthe Johansdatter Mincke / Mencke, alias Dorthe Minckesdatter/Dorthe Johansdatter. Hendes alder passer med folketællingerne i 1787 og 1801) Hustrus civilstand: Gift Hustrus nr. ægteskab: 1 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 3 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 105 --------------- Folketællinger: FT-1787: Frederiksborg, Holbo, Helsinge, Neilinge Gaardfolk, , 43, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1711: Niels Larsen, 30, Gift, hosbond, Bonde og Gaardbeboer >> Dorthe Minckesdatter, 46, Gift, Madmoder, f. ca. 1741 Karen Bentsdatter, 12, Ugift, Konens datter af 1ste ægteskab. f. 1774 Daniel Bergen, 27, Ugift, Tienestefolk Margrethe Hansdatter, 21, Ugift, Tienestefolk Svend Nielsen, 13, Ugift, Tienestefolk FT-1801: Frederiksborg, Holbo, Helsinge, Neilinge Bye, , 1ste Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3526: Niels Larsen, 44, Gift, Huusbonde, Bonde og Gaardbeboer samt Foged og Lægdsmand >> Dorthe Johansdatter, 60, Gift, Hans Kone, f. ca. 1741 Bent Nielsen, 5, -, Konens Dattersøn, f. ca. 1795 Anders Pedersen, 29, Ugift, Tienestefolk Inger Larsdatter, 19, Ugift, Tienestefolk Dorthe Johannsdatter Mencke's far Johann Gottfried Mencke: Kilde: OE-1771 Mandens navn: Mincke (alias Johann Gottfried Mencke) Mandens erhverv: afgangen Sergeanth, nyder Pension af Kongen og er SkovVægter Mandens alder: 58 (f. ca. 1713) Mandens civilstand: Enkemand Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Ja Enkestand antal år: 1 >> Antal uforsørgede børn: 3 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 4 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 127 Nedennævnte ((OE-1771, FT-1787 og 1801) Gotfried Mincke kan være bror til Dorthe Johannsdatter Mencke / Mincke: Kilde: OE-1771 Mandens navn: Gotfried Mincke (alias Gottfried Mencke) Mandens erhverv: Huusmand og bonde Skræder Mandens alder: 24 Mandens civilstand: Gift Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Nej Hustrus alder: 24 Hustrus civilstand: Gift Hustrus nr. ægteskab: 1 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 1 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 17 FT-1787: Frederiksborg, Holbo, Helsinge, Helsinge Huusfolk, , 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1711: >> Gotfred Mincke, 41, Gift, Mand, Huusmand og Landsbye Skræder, f. ca. 1746 Maren Truelsdatter, 41, Gift, hustru, f. ca. 1746 Christoffer Gotfredsen, 14, Ugift, Deres Børn af 1ste ægteskab, f. ca. 1773 Lars Gotfredsen, 12, Ugift, Deres Børn af 1ste ægteskab, f. ca. 1775 Margrethe Gotfredsdatter,10, Ugift, Deres Børn af 1ste ægteskab, f. ca. 1777 Truels Gotfredsen, 4, Ugift, Deres Børn af 1ste ægteskab, f. ca. 1783 Børnenes efternavne tilføjet af indtaster! FT-1801: Frederiksborg, Holbo, Helsinge, Helsinge Bye, , 29de Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3526: >> Gottfrid Mincke, 54, Gift, Mand, Jordløs Huusmand og Skræder Kirsten Poulsdatter, 54, Gift, Hans Kone, f. ca. 1746