Correll_Dohlmann

Anna Meyer1845

Name
Anna Meyer
Birth July 12, 1845
Alias
Anna Cappelen f. Meyer

MarriageJohan Otto CappelenView this family
November 20, 1879 (Age 34 years)
Death of a husbandJohan Otto Cappelen
November 19, 1916 (Age 71 years)

Death

Family with Johan Otto Cappelen - View this family
husband
herself
Marriage: November 20, 1879Antwerpen, Belgien

Shared note
Anna Meyer alias Anna Cappelen f. Meyer Født: 12. juli 1845 i Medendorf ved Schönberg i Preussen, datter af Michel Meyer født i Holzheim i Preussen, og Anna Cathrine Gemmens født i Medendorff. Gift 20-11-1879: Johan Otto Cappelen gifter sig 20-11-1879 i Antwerpen, Belgien med Anna Meyer. Levned: Johan Otto von Cappelen, født i Odense 5 Febr. 1852. Han blev opdraget til at blive Tømmermand; foer senere tilsøs, senest som Styrmand og er nu Skibsfører i New Orleans. Gift i Antwerpen 20. Novbr. 1879 med Anna Meyer, født 12. Juli 1845 i Medendorf ved Schönberg i Preussen, datter af Michel Meyer født i Holzheim i Preussen, og Anna Cathrine Gemmens født i Medendorff. Ingen Børn. Kilde: Det Kongelige Bibliotek - side 32 http://www.kb.dk/e-mat/dod/130019451195.pdf