Correll_Dohlmann

Oline Hansdatter1836

Name
Oline Hansdatter
Birth December 26, 1836
Alias
Oline Nielsen f. Hansen

Christening February 12, 1837 (Age 48 days)
Birth of a son
#1
Jørgen Julius Nielsen
about 1862 (Age 25 years)
MarriageJulius Thorvald NielsenView this family
1866 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Oscar Axel Emanuel Nielsen
about 1866 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#3
Valdborg Vilhelmine Charlotte Nielsen
about 1871 (Age 34 years)
Birth of a son
#4
Olaf Hans Georg Nielsen
about 1875 (Age 38 years)
Family with Julius Thorvald Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: 1866Kirke Såby kirke
-3 years
son
5 years
son
6 years
daughter
5 years
son

Shared note
Oline Hansdatter alias Oline Nielsen f. Hansen Født: 26-12-1836 i Kirke Såby og døbt 12-02-1837 i Kirke Såby kirke. Gift i 1866: Julius Thorvald Nielsen gifter sig i 1866 med Oline Hansdatter f. 26-12-1836 i Kirke Såby og døbt 12-02-1837 i Kirke Såby kirke. Kilde: KB-opslag 76, nr. 24. Kirke Såby. År 1832-1845. KB_258_2_002_K03-06-A. Børn: Julius Thorvald Nielsen og Oline Nielsen f. Hansen får 4 børn (antal ud fra folketællinger). Folketællinger: I FT-1880: Familien Julius Thorvald Nielsen bor på Gernersgade, Sct. Annæ Vester, Nyboder Rode København (Staden), Matr.nr. 504, G 2, Fam.nr. 31. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, indtast: D2775, lbr. 111: Julius Thorvald Nielsen, 40, Gift, husfader, typograf, f. i Kjøbenhavn, kildehenvisning 5431 Oline født Hansen, 43, Gift, husmoder, f. i Kirkesaabye alias Oline Hansdatter f. 26-12-1836 i K. Såby og døbt 12-02-1837 i K. Såby kirke. KB-opslag 76, nr. 24. Kirke Såby. År 1832-1845. KB_258_2_002_K03-06-A. Jørgen Julius alias Jørgen Julius Nielsen, 18, Ugift, søn, skomagerlærling, f. i Kjøbenhavn ca. 1862 Oscar Emanuel alias Oscar Axel Emanuel Nielsen, 14, Ugift, søn, f. i Do. ca. 1866 Walborg Wilhelmine alias Valdborg Vilhelmine Charlotte Nielsen, 10, Ugift, datter, f. i Do. ca. 1871 Olaf Hans Georg alias Olaf Hans Georg Nielsen, 5 år, Ugift, søn, f. i Do. ca. 1875 Kommentarer: Gift: 1866 Levende børn: 4 Vinduer 2 #, Nr. ægteskab 1 # Husleje: 102 I FT-1885: Familien Julius Thorvald Nielsen bor på Adelgade 115, Forhus, 2. Sal, København (Staden), fam.nr. 618. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0570: Julius Thorvald Nielsen, 46, Gift, Husfader, Typograph (som Factor), f. i Kjøbenhavn Oline Nielsen f. Hansen, 47, Gift, Husmoder, f. i Kirkesaaby, Roskilde Amt Oscar Axel Emanuel Nielsen, 19, Ugift, Søn, Instrumentmagerlærling, f. i Kjøbenhavn Valborg Vilhelmine Charlotte Nielsen, 14, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn Olaf Hans Georg Nielsen, 10, Ugift, Søn, f. i Kjøbenhavn