Correll_Dohlmann

Johan v. CappelenAge: 40 years16581698

Name
Johan v. Cappelen
Birth 1658 31
Alias
Johan von Cappelen, junior

MarriageMaren LemmichView this family
1685 (Age 27 years)

Death of a fatherJohan v. Cappelen
1688 (Age 30 years)

Birth of a son
#1
Johan v. Cappelen
1690 (Age 32 years)

Occupation
Foged i Eker og Lier

Death 1698 (Age 40 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1657
2 years
himself
Family with Maren Lemmich - View this family
himself
wife
Marriage: 1685
6 years
son

Shared note
Johan v. Cappelen alias Johan von Cappelen, junior Født: 1658 i Norge - søn af Johan v. Cappelen, senior (f. 1627; død 1688), foged i Lier, og hustru Bodil Ottesdatter. Erhverv: Foged i Eker og Lier. Han arbejdede ved flere jernværker, købte flere ejendomme og endte som foged i Lier. Gift 1685: Johan von Cappelen, junior gifter sig i 1685 med Maren Lemmich. Død 1698: Johan von Cappelen, junior dør i 1698, ca. 40 år gl. Kilde: Det Kongelige Bibliotek - Familien Cappelen http://www.kb.dk/e-mat/dod/130019451195.pdf