Correll_Dohlmann

Johan v. CappelenAge: 61 years16271688

Name
Johan v. Cappelen
Birth 1627
Alias
Johan von Cappelen, senior

Death of a fatherDidrik v. Cappelen
1632 (Age 5 years)

Death of a motherMargrethe Poppe
1634 (Age 7 years)

MarriageBodil OttesdatterView this family
1657 (Age 30 years)

Birth of a son
#1
Johan v. Cappelen
1658 (Age 31 years)
Marriage of a childJohan v. CappelenMaren LemmichView this family
1685 (Age 58 years)

Occupation
Foged i Lier

Death 1688 (Age 61 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1626
2 years
himself
Family with Bodil Ottesdatter - View this family
himself
wife
Marriage: 1657
2 years
son

Shared note
Johan v. Cappelen alias Johan von Cappelen, senior Født: 1627 - søn af Dietrich von Cappelen - alias Didrik v. Cappelen, borgmester i Wildeshausen, i Niedersachsen i Tyskland, og hustru Margrethe Poppe. Erhverv: Foged i Lier Johan von Cappelen, senior, indvandrede til Norge i 1653, og blev der gift i 1657 med en norsk kvinde: med Bodil Ottesdatter. Død 1688: Johan von Cappelen, senior dør i 1688, foged i Lier, ca. 61 år gl. Kilde: Det Kongelige Bibliotek - Familien Cappelen http://www.kb.dk/e-mat/dod/130019451195.pdf