Correll_Dohlmann

Caroline Amalia HansenAge: 44 years18551899

Name
Caroline Amalia Hansen
Birth January 6, 1855
Alias
Caroline Amalia Pedersen, Karoline Amalie Petersen og Caroline AmalieNielsen f. Hansen

Christening March 18, 1855 (Age 2 months)
MarriageNiels Peter NielsenView this family
May 3, 1876 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Clara Bolette Julie Nielsen
December 22, 1876 (Age 21 years)
Christening of a daughterClara Bolette Julie Nielsen
May 27, 1877 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Elny Margrethe Christine Nielsen
February 24, 1879 (Age 24 years)
Christening of a daughterElny Margrethe Christine Nielsen
May 4, 1879 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Hans Christian Viggo Nielsen
January 11, 1881 (Age 26 years)
Christening of a sonHans Christian Viggo Nielsen
June 19, 1881 (Age 26 years)
Birth of a son
#4
Aage Johannes Peter Nielsen
January 3, 1883 (Age 27 years)
Christening of a sonAage Johannes Peter Nielsen
April 8, 1883 (Age 28 years)
Death of a sonAage Johannes Peter Nielsen
November 27, 1885 (Age 30 years)
Burial of a sonAage Johannes Peter Nielsen
December 2, 1885 (Age 30 years)
Death of a daughterClara Bolette Julie Nielsen
March 18, 1887 (Age 32 years)
Burial of a daughterClara Bolette Julie Nielsen
March 25, 1887 (Age 32 years)
Birth of a son
#5
Niels Aage Karl Julius Nielsen
March 5, 1888 (Age 33 years)
Christening of a sonNiels Aage Karl Julius Nielsen
June 3, 1888 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#6
Klara Karoline Mathilde Nielsen
September 6, 1889 (Age 34 years)
Death of a daughterKlara Karoline Mathilde Nielsen
December 14, 1889 (Age 34 years)
Burial of a daughterKlara Karoline Mathilde Nielsen
December 20, 1889 (Age 34 years)
Birth of a son
#7
Axel Frode Peter Nielsen
February 10, 1891 (Age 36 years)
Death of a sonAxel Frode Peter Nielsen
May 10, 1891 (Age 36 years)
Burial of a sonAxel Frode Peter Nielsen
May 16, 1891 (Age 36 years)
Death of a husbandNiels Peter Nielsen
July 3, 1894 (Age 39 years)
Burial of a husbandNiels Peter Nielsen
July 9, 1894 (Age 39 years)
Death June 7, 1899 (Age 44 years)
Burial June 13, 1899 (6 days after death)
Family with Niels Peter Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: May 3, 1876Køge Skt. Nikolaj kirke
8 months
daughter
2 years
daughter
23 months
son
2 years
son
Aage Johannes Peter Nielsen
Birth: January 3, 1883 30 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: November 27, 1885Køge Skt. Nikolaj sogn
5 years
son
18 months
daughter
Klara Karoline Mathilde Nielsen
Birth: September 6, 1889 37 34Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: December 14, 1889Køge Skt. Nikolaj sogn
17 months
son
Axel Frode Peter Nielsen
Birth: February 10, 1891 38 36Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: May 10, 1891Køge Skt. Nikolaj sogn

Shared note
Caroline Amalia Hansen alias Caroline Amalia Pedersen, Karoline Amalie Petersen og Caroline Amalie Nielsen f. Hansen Født: 06-01-1855 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 18-03-1855 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Datter af fragtmand Hans Pedersen og hustru Ane Magrethe Jensdatter. Kilde: KB-opslag 155, nr. 1. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1843-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204884#204884,38873871 Gift 03-05-1876: Ungkarl, uldspinder Niels Peter Nielsen, 28 år, Køge, gifter sig 03-05-1876 i Køge Skt. Nikolaj kirke med jomfru Caroline Amalia Hansen, 21 år, af Køge. Forlovere: Vognmand Niels Olsen, Roskilde (brudgommens far) og forpagter Hans Pedersen (brudens far). Kilde: KB-opslag 99, nr. 11. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1867-1883. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204886#204886,38874442 Død 07-06-1899: Enke, Caroline Amalie Nielsen f. Hansen dør 07-06-1899 på Kommunehospitalet, Kbh., 44 år gl. Hun bliver begravet 13-06-1899 fra Sankt Stefans kirke, Kbh. på Assistenskirkegården, Kbh. Adresse ved død: Gentoftegade 12, kld. Kilde: KB-opslag 284, nr. 98. Sankt Stefans sogn. K.M. År 1894-1899 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156226#156226,26168124 Folketællinger og bosteder: FT-1880: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Kirkestræde, Forhus, Stuen, Matr. 120 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4616: Niels Peter Nielsen, 27, Gift, Uldspinder, Husfader, Roeskilde >> Karoline Amalie Nielsen, 25, Gift, Husmoder, Kjøge Klara Bolette Julie Nielsen, 3, Ugift, Barn, Kjøge ?? Kerstine Magrete Nielsen, under et aar, Ugift, Barn, Kjøge Maren Krestiansen, 26, Ugift, Tjenestepige, Høierup FT-1890: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Kirkestræde, Matr.nr 120 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8089: Niels Peter Nielsen, 37 Aar, Gift, Husfader, Uldspinder, Roskilde >> Karoline Amalie Nielsen, 35 Aar, Gift, Husmoder, Kjøge Elny Margrethe Kirstine Nielsen, 10 aar, Barn, Kjøge Hans Kristian Viggo Nielsen, 9 Aar, Barn, Kjøge Niels Aage Karl Julius Nielsen, 1 Aar, Barn, Kjøge Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1892 Hovedperson: Niels Peter Nielsen, f. 12-07-1852 i Roskilde, død 03-07-1894 - Stillinger: Uldspinder >> Ægtefælle: Caroline Amalie Nielsen, f. 17-01-1855 i Køge (læs: 06-01-1855) Børn: Elny Margr. Kirstine Nielsen, f. 24-02-1879 i Køge Hans Christian Viggo Nielsen, f. 11-01-1881 i Køge Adresse: 01-11-1892: Jægersborggade 21, kvisten (Sognetilhør i 1890: Sankt Stefans) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0013. Registerblad 5466 (unikt id: 3371935) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3371935&isbrowsing=1&searchname=polit_adv