Correll_Dohlmann

Kirsten Marie Sofie Nielsen1884

Name
Kirsten Marie Sofie Nielsen
Birth January 16, 1884 25 26
Alias
Kirsten Marie Sofie Schou f. Nielsen

Christening March 23, 1884 (Age 2 months)
Death of a paternal grandmotherKirsten Christensdatter
January 7, 1885 (Age 11 months)
Birth of a sisterOline Kristiane Emilie Nielsen
March 27, 1887 (Age 3 years)
Christening of a sisterOline Kristiane Emilie Nielsen
June 12, 1887 (Age 3 years)
Birth of a sisterKarla Vilhelmine Nielsine Nielsen
December 3, 1888 (Age 4 years)
Christening of a sisterKarla Vilhelmine Nielsine Nielsen
February 10, 1889 (Age 5 years)
Birth of a sisterAnna Villy Nielsen
February 24, 1890 (Age 6 years)
Christening of a sisterAnna Villy Nielsen
April 27, 1890 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherNiels Olsen
October 23, 1894 (Age 10 years)
Birth of a sisterEdith Augusta Holmbom Nielsen
November 30, 1896 (Age 12 years)
Christening of a sisterEdith Augusta Holmbom Nielsen
May 9, 1897 (Age 13 years)
Death of a fatherOle Carl Nielsen
March 17, 1918 (Age 34 years)
Death of a motherHansine Christiane Holmbom
December 17, 1924 (Age 40 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 16, 1883Roskilde Domkirke
11 months
herself
3 years
younger sister
20 months
younger sister
15 months
younger sister
7 years
younger sister

Shared note
Kirsten Marie Sofie Nielsen alias Kirsten Marie Sofie Schou f. Nielsen Født: 16-01-1884 i Slagelse Sankt Mikkels sogn og døbt 23-03-1884 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af malermester Ole Karl Nielsen og hustru Hansine Kristiane Holmbom, 26 år, Bredegade. Faddere: Malermester H. Holmbom og hustru Ida Andersen, Roskilde. Mosteren Karoline Holmbom, Roskilde. Landmand Fr. Nielsen, Roskilde. Samt barnets far. Kilde: KB-opslag 291, nr. 5. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1873-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156321#156321,26192171 Folketællinger: FT-1901: Løvegade 27, 1. sal, Forhuset, Slagelse Skt. Mikkels sogn - ejer: Malermester Nielsen: Ole Carl Nielsen, f. 20-10-1858 i Roskilde, gift i 1883, husfar, malermester, tilflyttet i 1882 fra København, 5 levende børn i ægteskabet Hansine Christiane Nielsen, 23-04-1857 i Roskilde, gift i 1883, husmor, tilflyttet i 1881 fra Roskilde. 5 levende børn i ægteskabet >> Kirsten Sophie Marie Nielsen, f. 16-01-1884 i Slagelse, ugift, datter (alias Kirsten Marie Sofie Nielsen Emilie Oline Christiane Nielsen, f. 27-03-1887 i Slagelse, ugift, datter (alias Oline Kristiane Emilie Nielsen) Karla Vilhelmine Nielsen, f. 03-12-1889 i Slagelse, ugift, datter (alias Karla Vilhelmine Nielsine Nielsen, f. 03-12-1888) Anna Willy Nielsen, f. 24-02-1891 i Slagelse, ugift, datter (alias Anna Villy Nielsen Født: 24-02-1890) Edith Augusta Holmbom Nielsen, f. 30-11-1896 i Slagelse, ugift, datter Kilde: FT-opslag 48 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=20584#20584,1767292 FT-1916: Løvegade 27, 1. sal, Slagelse Skt. Mikkels sogn: Ole Carl Nielsen, f. 20-10-1858 i Roskilde, gift, husfar, malermester Hansine Christiane Nielsen, 23-04-1857, gift, husmor Edith Augusta Holmbom Nielsen, f. 30-11-1896, ugift, datter >> Kirsten Marie Sophie Schou, f. 16-01-1884, enke, datter, basedorphske sygdom, fraværende i Gudhjem Kilde: FT-opslag 34 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=75821#75821,13336194