Correll_Dohlmann

Oline Kristiane Emilie Nielsen1887

Name
Oline Kristiane Emilie Nielsen
Birth March 27, 1887 28 29
Alias
Emilie Oline Christiane Nielsen

Christening June 12, 1887 (Age 2 months)
Birth of a sisterKarla Vilhelmine Nielsine Nielsen
December 3, 1888 (Age 20 months)
Christening of a sisterKarla Vilhelmine Nielsine Nielsen
February 10, 1889 (Age 22 months)
Birth of a sisterAnna Villy Nielsen
February 24, 1890 (Age 2 years)
Christening of a sisterAnna Villy Nielsen
April 27, 1890 (Age 3 years)
Death of a paternal grandfatherNiels Olsen
October 23, 1894 (Age 7 years)
Birth of a sisterEdith Augusta Holmbom Nielsen
November 30, 1896 (Age 9 years)
Christening of a sisterEdith Augusta Holmbom Nielsen
May 9, 1897 (Age 10 years)
Death of a fatherOle Carl Nielsen
March 17, 1918 (Age 30 years)
Death of a motherHansine Christiane Holmbom
December 17, 1924 (Age 37 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 16, 1883Roskilde Domkirke
11 months
elder sister
3 years
herself
20 months
younger sister
15 months
younger sister
7 years
younger sister

Shared note
Oline Kristiane Emilie Nielsen alias Emilie Oline Christiane Nielsen Født: 27-03-1887 i Slagelse Sankt Mikkels sogn og døbt 12-06-1887 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af malermester Ole Carl Nielsen og hustru Hansine Kristiane Holmbom, 29 år, Bredegade. Faddere: Malermester Holmbom og hustru Ida, Roskilde. Frk. Marie Jørgensen. Bogbinder Barslund. Kilde: KB-opslag 70, nr. 26. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1887-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156322#156322,26192282 Folketællinger: FT-1901: Løvegade 27, 1. sal, Forhuset, Slagelse Skt. Mikkels sogn - ejer: Malermester Nielsen: Ole Carl Nielsen, f. 20-10-1858 i Roskilde, gift i 1883, husfar, malermester, tilflyttet i 1882 fra København, 5 levende børn i ægteskabet Hansine Christiane Nielsen, 23-04-1857 i Roskilde, gift i 1883, husmor, tilflyttet i 1881 fra Roskilde. 5 levende børn i ægteskabet Kirsten Sophie Marie Nielsen, f. 16-01-1884 i Slagelse, ugift, datter (alias Kirsten Marie Sofie Nielsen >> Emilie Oline Christiane Nielsen, f. 27-03-1887 i Slagelse, ugift, datter (alias Oline Kristiane Emilie Nielsen) Karla Vilhelmine Nielsen, f. 03-12-1889 i Slagelse, ugift, datter (alias Karla Vilhelmine Nielsine Nielsen, f. 03-12-1888) Anna Willy Nielsen, f. 24-02-1891 i Slagelse, ugift, datter (alias Anna Villy Nielsen Født: 24-02-1890) Edith Augusta Holmbom Nielsen, f. 30-11-1896 i Slagelse, ugift, datter Kilde: FT-opslag 48 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=20584#20584,1767292 FT-1906: Løvegade 27, 1. sal, Slagelse Skt. Mikkels sogn - ejer: Carl Nielsen, fam. nr. 5: Ole Carl Nielsen, f. 20-10-1858 i Roskilde, gift, husfar, malermester, Malermester Carl Nielsen, Løvegade 27. Hansine Christiane Nielsen, 23-04-1857 i Roskilde, gift, husmor >> Emilie Oline Christiane Nielsen, f. 27-03-1887 i Slagelse, ugift, datter (alias Oline Kristiane Emilie Nielsen) Carla Wilhelmine Nielsen, f. 03-12-1888 i Slagelse, ugift, datter (alias Karla Vilhelmine Nielsine Nielsen) Edith Augusta Holmbom Nielsen, f. 30-11-1896 i Slagelse, ugift, datter Kilde: FT-opslag 39 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=14909#14909,530613 FT-1911: Løvegade 27, 1. sal, Slagelse Skt. Mikkels sogn - ejer: Carl Nielsen Ole Carl Nielsen, f. 20-10-1858 i Roskilde, gift, husfar, malermester, tilflyttet fra Roskilde i 1884 Hansine Christiane Nielsen, 23-04-1857 i Roskilde, gift, husmor, tilflyttet fra Roskilde i 1883 >> Emilie Oline Christiane Nielsen, f. 27-03-1887 i Slagelse, ugift, datter, lærerinde - violinistinde Anna Willy Nielsen, f. 24-02-1890 i Slagelse, ugift, datter, husgerning Edith Augusta Holmbom Nielsen, f. 30-11-1896 i Slagelse, ugift, datter, skolebarn Kilde: FT-opslag 41 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=67703#67703,12720864