Correll_Dohlmann

Boline Mathilde NielsenAge: 75 years18611936

Name
Boline Mathilde Nielsen
Birth July 19, 1861
Alias
Mathilde Boline Nielsen f. Nielsen

Christening September 8, 1861 (Age 51 days)
MarriageNiels Julius NielsenView this family
November 25, 1886 (Age 25 years)
Death of a husbandNiels Julius Nielsen
February 28, 1914 (Age 52 years)
Burial of a husbandNiels Julius Nielsen
March 6, 1914 (Age 52 years)
Death November 3, 1936 (Age 75 years)
Burial November 8, 1936 (5 days after death)
Family with Niels Julius Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 25, 1886Trinitatis kirke, Kbh

Shared note
Boline Mathilde Nielsen alias Mathilde Boline Nielsen f. Nielsen Født: 19-07-1861 i Sankt Pauls sogn, Kbh. og døbt 08-09-1861 i Sankt Pauls kirke, Kbh. - datter af høker Peter Nielsen og hustru Ane Sophie Jørgensen på 26 år. Kilde: KB-opslag 60, nr. 155. Sankt Pauls sogn. K.M. År 1858-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156093#156093,26131838 Gift 25-11-1886: Ungkarl, urmager Niels Julius Nielsen, på 25 år, boende Vesterbrogade 98, st., gifter sig 25-11-1886 i Trinitatis kirke, Kbh. med Boline Mathilde Nielsen, på 25 år, boende Griffentfeldsgade 41, st. Vielsen indskrevet i både Sankt Johannes sogns kb. og Trinitatis sogns kb. Forlovere: N. Olsen, vognmand, Klosterhusene ved Roskilde (brudgommens far). Peter Nielsen, viktualiehandler, Griffentfeldsgade 41 (brudens far). Kilde: KB-opslag 106, nr. 541, side 104. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1885-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155848#155848,26059935 Se også: Vielsesregister - ref. side 104 Sankt Johannes sogn: https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=211821#211821,40018794 samt Vielsesregister - opslag 269. Trinitatis sogn. KB-opslag 101, side 98. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1881-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157794#157794,26489468 Død 03-11-1936: Boline Mathilde Nielsen f. Nielsen (f. 19-07-1861 i Kbh., datter af høker Peter Nielsen og hustru Ane Sophie Jørgensen) dør 03-11-1936 på Københavns Kommunehospital, 75 år gl. Hun bliver begravet 08-11-1936 fra Nordre Kapel og ført til Solbjerg kirkegård. Dødsårsag: Cancer coli. Enke efter urmager Niels Julius Nielsen (viet i Trinitatis kirke den 25-11-1886). Pension fra Frederiksberg Kommune, boende Thorupsgade 6, 1. sal. Kilder: Kommunehospitalet, Kbh. Her indskrevet som: Mathilde Boline Nielsen. KB-opslag 169, side 166. H.M. År 1935-1939. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152871#152871,25452994 og Indført i Bethlehem sogns kirkebog: KB-opslag 257, nr. 33. Bethlehem sogn. K.M. År 1918-1936. samt Lb-nr. 5369 - opslag 113, år 1936 http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=97749 Folketællinger og bosteder: FT-1880: København, København (Staden), Griffenfeldtsgade, Udenbys Klædebo Kvarter, 314, 41 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2935: Peter Nielsen, 57, Gift, , Høker, Brønshøj, Kbh. Ane Sophie Jørgensen, 45, Gift, , Hans hustru, Ulæseligt Julie Sophie Nielsen, 20, Ugift, Deres datter, København >> Boline Mathilde Nielsen, 18, Ugift, Deres datter, Skt. Paul Sogn, Kbh. Carl Christian Nielsen, 8, Ugift, Deres søn, København Julie Lassen, 17, Ugift, Tjenestepige, Sverige FT-1885: København (Staden), Udb. Klædebo Kvarter, Griffentfeldtsgade 41 Matr. 341 Forhus Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3861: Peter Nielsen, 56, Gift, Husfader, Victualiehandler, Utterslev Kjøbenhavns A. Ane Sofie Nielsen, 50, Gift, Husmoder, Vollerslev Kjøge Cecilie Sofie Nielsen, 25, Ugift, Datter, Kjøbenhavn >> Mathilde Boline Nielsen, 23, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Leif Chr. Valdemar Nielsen, 13, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Bertha Christine Petersen, 17, Ugift, Tyende, Hjortelund Ribe Stift Griffenfeldsgade: Sognetilhør i 1890: Hellig Kors, Sankt Stefans Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 3-5-1892 Hovedperson: Niels Julius Nielsen, f. 22-12-1860 i Roskilde - Stillinger: Uhrmager >> Ægtefælle: Mathilde Boline Nielsen, f. 19-07-1861 i København Adresse: 03-05-1892: Vesterbrogade 106 A, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0035. Registerblad 4536 (unikt id: 2127351) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2127351&searchname=polit_adv FT-1911: Gammel Kongevej 179, Frederiksberg, fam. nr. 3: >> Niels Julius Nielsen, f. 22-12-1860 på Sjælland, (i Roskilde), gift, husfar, målermester, Frederiksberg Elektricitetsværk, tilflyttet 1897 fra Amager Mathilde Boline Nielsen, f. 19-07-1861 i København, gift, husmor Ellen Kirsten Nielsen, f. 02-06-1889 i Kbh., ugift, datter, malerinde, Kgl. Porcelainsfabrik Einar Nielsen, f. 05-03-1890 i Kbh., ugift, søn, malerlærling, skiltefabrik. Bjørn Nielsen, f. 15-08-1891 i Kbh., ugift, søn, tømrer, arbejdsløs Kilde: FT-opslag 353 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=67819#67819,12729368 I 1913: Urmager Niels Julius Nielsen og hustru Mathilde Boline f. Nielsen, bor da på Pile Alle 7D, Frbg. FT-1930 - 5. nov.: Husumvej 79, Vanløse, Kbh.: Stuen: Albert Marinus Chr. Vilhelm Florentz, f. 10-09-1875 i København, G, Husfader, bygningssnedker, gift i 1899, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet Johanne Marie Boline Caroline Florentz, f. 12-02-1877 i København, Dansk, G, Husmoder, gift i 1899, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet Anna Florentz, f. 05-04-1911 i København, Dansk, U, Datter, Expeditrice 1. sal: >> Boline Mathilde Nielsen, f. 19-07-1861 i København, gift, husmor, Dansk, Logerende, Pensionist Bopæl den 05-11-1929: Billesborgvej 8, 1., Vanløse, Kilde: FT-opslag 30-31 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103694#103694,16379017